Argánie trnitá je malý trnitý strom rostoucí v jihozápadní části Maroka. Patří mezi ohrožené druhy stromu, které jsou zapsány do Biosférické rezervace UNESCO. Plody argánie se sbírají ručně a lisuje se z nich velmi ceněný olej přezdívaný elixír krásy. Z přírodních látek obsahuje arganový olej beta-karoten, fytosteroly, esenciální mastné kyseliny a vitaminy A i E. Obsažený vitamin E (tokoferol) je výrazný antioxidant, který pomáhá ochraňovat buňky pokožky před negativním vlivem slunečního záření. Nenasycené mastné kyseliny posilují schopnost hydratovat pokožku a zpomalují proces stárnutí buněk pokožky. Vitamin E také stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu, čímž je schopen bránit tvorbě vrásek a účinně vyhlazovat i ty již vzniklé. Vitamin A pomáhá při obnově kolagenu. Toto působení přispívá k tomu, aby byla kůže hladká, pružná a udržela si mladistvý vzhled. Arganový olej rovněž celkově snižuje suchost pokožky a tím její podrážděnost. Při použití ve vlasové kosmetice tak pomáhá zmírnit svědivost vlasové pokožky.
Jedná se o stabilní formu vitaminu C rozpustná v tucích. Má antioxidační účinky, rozjasňuje pleť, napomáhá tvorbě kolagenu a tím zpomaluje známky stárnutí. Zároveň dokáže i zesvětlovat pigmentové skvrny a chrání pokožku před škodlivými vlivy okolního prostředí a UV zářením.
Bambucké máslo aktivně pečuje o všechny typy pleti díky jemnému složení, které je plné nenasycených mastných kyselin, vitaminů A, D, E a F a také antioxidantů a fytosterolů. Kombinace těchto látek pokožku zjemňuje, zvláčňuje a skvěle pomáhá její regeneraci. Je tak vhodné pro ošetření poškozené odřené pokožky, regeneraci drobných poranění i jizviček či stroupků po akné. Bambucké máslo je pro své úžasné schopnosti vyhledávaným pomocníkem při problémech s vysušenou, podrážděnou nebo citlivou pokožkou. Jde o jemně žlutou až krémově hnědou, měkkou, mastnou látku, získanou z plodů stromu známého jako Máslovník africký. Pochází ze západní Afriky. Nejlepší a nejkvalitnější bambucké máslo se extrahuje metodou lisování za studena. Bambucké máslo podporuje produkci kolagenu a působí proti vlivům, které se podílí na předčasném stárnutí pokožky. Chrání buňky před působením oxidačního stresu.
Je to přírodní látka získávaná z kukuřičného nebo kokosového škrobu. Používá se jako emulgátor, kdy přípravek zahušťuje podle konkrétních požadavků. Urychluje vstřebatelnosti pečujících a aktivních látek. Pleti i vlasům navrací hydrataci a vlhkost. Není komedogenní a velmi dobře ho snese citlivá pokožka včetně té dětské, pleť nedráždí a nemá žádné negativní účinky na zdraví.
Je to výrazný antioxidant určený k boji proti předčasnému stárnutí pokožky a UV záření. Má zklidňující účinky na pokožku srovnatelné s vitaminem C.
Cist šedavý je křovitá divoce rostoucí růže. Vyznačuje se výraznou a pronikavou vůní. Jeho domovinou je Turecko, ale v dnešní době je již rozšířen v celé oblasti Středomoří. Rostlina je velmi bohatá na přírodní antioxidanty, které jsou bohatě zastoupeny hlavně v jeho listech. Řadí se také mezi výrazné adaptogeny – zvyšuje obranyschopnost organismu. Působí proti bakteriím, virům, plísním, proti zánětům, antisepticky nebo jako doplněk léčby při zažívacích potížích a migrénách.
Cist je používám i v lidovém léčitelství také pro výrobu čajů a tinktur. Užívá se drcená nadzemní část rostliny. Je pomocníkem při zánětech močové soustavy, nachlazení, trávicích těžkostech či problémech s játry. U obsažených látek bylo zaznamenáno působení proti bakteriím, virům, plísním a zánětům.
Kávovník je stálezelený keř pocházející ze severovýchodní Afriky. Plodem je bobule, která během zrání mění svou barvu ze zelené do fialové. Čerstvá kávová zrna ukrytá uvnitř jsou také zelená a až pražením získávají svou typickou vůni a chuť. Kyselina chlorigenová napomáhá snižování vstřebávání cukru v těle. Obsažený kofein vyrovnání pH pokožky, pomáhá proti jejímu vysušování, zlepšuje regeneraci pokožky, zmírňuje příznaky vypadávání vlasů a stimuluje jejich růst.
Kozinec blanitý je antioxidant, přispívá k neutralizaci volných radikálů v těle. Pozitivní jsou účinky kozince na kardiovaskulární systém. Normalizuje krevní tlak, krevní oběh a udržuje cévy zdravé. Pomáhá k prokrvení kůže a při zánětu ledvin. Je to významný adaptogen – zvyšuje odolnost organismu proti stresu a fyzické únavě. Žlutý císař, který vládl v letech 2737–2697 př, n. l., zařadil tuto rostlinu mezi nejvýznamnější druhy, a to jako lék na bolesti, hnis a hemoroidy, ale také na „stovky dětských onemocnění“. Po tisíciletí Číňané užívají tuto rostlinu jako prostředek podporující zvýšení imunity, zvláště u mladých lidí.
Jedná se o extrakt z různých druhů mořských řas jako je např. chaluha, chlorela nebo kelp. Využívají se jeho hydratační a zklidňující účinky. Díky omega-3 mastným kyselinám bojuje proti vráskám, šupinatění pokožky, akné i ekzému. Všeobecně řasy obsahují velké množství vitaminů a minerálních látek, např. jód, železo a vápník. Ty jsou nezbytné pro správnou funkci pokožky. Sjednocuje barevný tón pleti a redukuje pigmentové skvrny (má zesvětlující schopnosti).
Olivovník pochází z Malé Asie a Středozemí a je jednou z nejstarších kulturních rostlin. Z oliv se za studena lisuje olivový olej, který je bohatý na vitaminy (A, E a K), také omega-3 mastné kyseliny a kyselinu olejovou. Olivový olej napříč tomu, že má lehkou konzistenci a rychle se vstřebává, také silně promašťuje a značně prokrvuje. Má výrazné antioxidační, protizánětlivé a mírně antimikrobiální účinky. Pleť chrání před volnými radikály, udržuje její mladistvý vzhled. Regeneruje, zvláčňuje a zvyšuje elasticitu kůže. Je vhodný pro všechny typy pokožky, ale ocení ho především suchá, unavená a zralá pleť.
Plamatka zelná má původ v Jižní Americe. Vyznačuje se liftingovým účinkem a předchází tvorbě vrásek. Extrakt z květu stimuluje tvorbu kolagenu a opravuje pokožku zevnitř, navozuje konečný efekt liftingu a vypjatosti. Obsahuje látku spilanthol, která působí jako anestetikum a analgetikum, takže žvýkání listů má umrtvující účinky a pomáhá při bolesti zubů. Výtažky z této rostliny se přidávají do kosmetických přípravků díky ceněné schopnosti vyhlazovat vrásky.
Jedná se o významný adaptogen se silnými regeneračními a vitalizačními účinky. Povzbuzuje a zároveň uklidňuje, ovlivňuje funkci nervové soustavy a paměť, dodává energii a dobře působí na imunitu. Rdesno má antioxidační účinky, zpomaluje stárnutí a podporuje přirozenou dlouhověkost. Čistí krev a tělo od toxických látek. Tato bylina blokuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, čímž zamezuje vypadávání vlasů. Prášek z rdesna mnohokvětého se podle TČM doporučuje vařit s černými fazolemi, aby se eliminovaly látky zatěžující ledviny a játra a mohlo se brát delší dobu. Lodyha této rostliny byla používána při pocení, nespavosti, v případě ztuhlých končetin, tupých bolestí a též při vyrážkách a svrabu. Zevně se používá odvar z rdesna na omývání, také se z něj připravuje mast.
Lesklokorka lesklá patří mezi chorošovité dřevokazné houby, je známá jako Reishi (lesklokorka lesklá). Najdeme ji na kmenech většinou již odumřelých stromů nebo pařezech. Její plodnice jsou polokruhovité a mívají průměr 6−12 cm, jsou specifické svou lesklou lakovou vrstvou, od té je odvozen český název. Reishi má domovinu v Asii, kde je nazývána též „božská houba nesmrtelnosti“. Je pevnou součástí tradiční čínské medicíny, která ji využívá více než 4000 let. Je zmiňována i v základním díle čínské medicíny, ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. Byla tehdy natolik vzácná, že byla určena jen pro císaře a jeho rodinu.
Reishi dokáže aktivizovat imunitní reakce organismu, přispívá k udržení normální funkce oběhového systému. Zároveň pomáhá k udržení normální hladiny cholesterolu přírodní cestou. Obsahuje mnoho bioaktivních látek, které ji dělají naprosto jedinečnou. V Reishi můžeme najít krom vitaminů a minerálů i velké množství polysacharidů beta glukanů, ganoderanů, ale také steroidů, cyklických esterů laktonů a triterpenů, kam patří i kyselina ganoderická či lanostany.
Ženšen pravý je trvalá rostlina původem z Východní Asie, Sibiře a Severní Ameriky. Pro své účinky je považována za zázračnou rostlinu. Čím je ženšen starší, tím má lepší kvalitu a tím více je v něm aktivních složek. Patří mezi adaptogeny, rostliny, které zvyšují odolnost organismu vůči fyzickému a psychickému přetížení. Obsahuje saponiny, antioxidanty, peptidy a polysacharidy. Používá se k prevenci stresu, reguluje normální hladinu glukózy v krvi a je také oblíbeným afrodiziakem. Má antibakteriální účinek, zlepšuje metabolismus, hojení ran, paměť, má dobrý vliv na funkci jater, detoxikuje. Jsou uváděny dvě různé formy Panax ginseng a to červený (vyskytující se a zpracovávaný v Koreji) a bílý ženšen.
Glycerin je čirá tekutina bez zápachu. V přírodní kosmetice najdeme rostlinný glycerin, který se vyrábí zahřátím rostlinných tuků bohatých na triglyceridy. Přirozeně se vyskytuje ve všech olejích a tucích (i v lidském těle). Hlavní funkcí glycerinu je schopnost vázat na sebe vlhkost a pomáhá dalším látkám v kosmetických přípravcích, aby se co nejrychleji vstřebaly do pokožky. Tu pak zjemňuje, zvláčňuje a pomáhá jí udržet si vlastní hydrataci.
Látka se získává z rostlinných i živočišných zdrojů, nebo se vyrábí synteticky. Hlavní funkcí je lepší roztíratelnost krémů a jiných produktů. Pomáhá také vytvářet emulzi z vody a olejů, zlepšuje ochranu pokožky. Dodává pleti jemný a hladký vzhled. Může také zvyšovat schopnost pokožky vstřebávat do sebe další látky. Má antibakteriální vlastnosti.
Je to léčivá rostlina, která se používá ke snížení krevního tlaku, uklidňuje nervovou soustavu. V léčitelství se používá proti skleróze, vysokému krevnímu tlaku, nespavosti, předrážděnosti, bušení srdce, arytmiích, srdeční neuróze, klimakterických potížích, migrénách apod. Příznivě působí zejména při dlouhodobém užívání svým tonizujícím účinkem při srdeční vadě či slabosti u starších lidí.
Jedná se o derivát přírodní látky vyráběný z kokosového oleje. Jedná se o směs esterů kokosového alkoholu s kyselinou kaprylovou a kyselinou kaprinovou. Je velmi jemný na dotek, zanechává hedvábný pocit, zvláčňuje, změkčuje a vyhlazuje pokožku. V kosmetice se používá jako přírodní náhrada za syntetické silikony. Výborně se vstřebává do pokožky a stejně tak pomáhá dalším složkám do ní proniknout.
Kopřiva je známá po celém světě s výjimkou tropických oblastí. Je tradiční bylinou lidového léčitelství. Je bohatá na vitaminy B a C, také však minerální látky jako jsou vápník draslík, hořčík a další. V léčitelství i kosmetice se používá hlavně pro své výrazné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Napomáhá při onemocnění dýchacích cest a při léčbě diabetu, snižuje hladinu krevního cukru. Lze s ní léčit revma, astma, chronickou nemoc ledvin či zánět močových cest. Účinně podporuje tvorbu červených krvinek. Má také zklidňující účinky, obklady z kopřivy se mohou používat na popáleniny či odřeniny. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a výživou vlasů zastavuje šedivění. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit, jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Jedná se o přirozenou organickou látkou s antioxidačními vlastnostmi. Hraje hlavní roli ve formování kolagenu, který je důležitý pro růst a opravu buněk tělesných tkání, dásní, krevních cév, kostí a zubů. Chrání organismus před škodlivým vlivem znečištění a infekcemi a podporuje fungování imunitního systému. Kyselina askorbová je přírodní vitamin C, který se nachází v mnoha plodech (například rajčata, citron nebo grapefruit). Jedná se tedy o přírodní produkt, lze ho ale vytvořit i synteticky. V kosmetice se jedná o nejpoužívanější typ vitaminu C. Je to silný antioxidant, chrání pokožku před působením volných radikálů a bojuje proti prvním příznakům stárnutí pleti tím, že ji zjemňuje, regeneruje, obnovuje její pružnost a sjednocuje barevný tón (má zesvětlující schopnosti). Také pomáhá hojit světlé strie a narušené tkáně (jizvy). Je nezbytný při tvorbě kolagenu a obnově buněk. Má protizánětlivé účinky, je tedy pomocníkem při léčbě akné. Na pleť mimo jiné působí lehce exfoliačně.
Je to organická kyselina přirozeně se vyskytující v tělech živočichů a rostlin (př. citrusy, limetky, citrony, brusinky, pomeranče, maliny, ostružiny). Je to látka s mnoha přínosnými vlastnostmi. Pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky z pleti, navrací rovnováhu pH pokožky, zabraňuje růstu bakterií, kvasinek a plísní, rozjasňuje pokožku a pomáhá zesvětlovat pigmentové skvrny na kůži.
Mandlový olej se vyrábí lisováním sladkých jader mandloně obecné. Používá se k masážím, zvlhčení suché pokožky a je velmi ceněný v péči o citlivou a dětskou pokožku. Obsahuje vitaminy A, E, dále draslík, vápník, fosfor, hořčík, síru a nikl, glyceridy, sacharozu a aspargin. Je ideální pro ošetření každé pleti, k jejímu zvláčnění a výživě. Přirozeně vypíná pokožku. Působí pozitivně na nervovou soustavu, podporuje paměť, výživu a růst vlasů. Používá se jako univerzální olej při masáži hlavy a zejména obličeje. Má zklidňující účinky. Z tohoto důvodu je jeho užívání vhodné již u kojenců.
Cedr Atlastký je neopadavý jehličnatý strom dosahující výšky až 30 m, pocházející ze Severní Afriky. Využívá se především k získání esenciálního oleje destilací jeho kůry. Esenciální olej je charakteristický sladkým dřevitým aroma s kafrovými podtóny. Pomáhá zmírnit pocity slabosti, nejistoty, zlosti a nervozity. Navrací pocit klidu a harmonie. Dalé se využívají jeho antiseptické účinky, pomáhá při dýchacích potížích, bronchitidě, zánětech močového a pohlavního ústrojí. Lisováním semínek ze šišek je získáván cenný rostlinný olej. Ten je velmi bohatý na vitaminy A, B, D, E a F, obsahuje 19 aminokyselin, mastné kyseliny (palmitovou, stearovou), uhlovodany, bílkoviny a minerální stopové prvky (meď, železo, vápník, mangan, hořčík, jód aj.).
Olej má silné antioxidační vlastnosti a konzervační účinky. Šištice, které se obvykle využívají pro kosmetiku, obsahují vitaminy řady B, minerály a další látky prospěšné tělu. Detoxikuje organismus a pomáhá s ženskými problémy, jako je ustálení menstruačního cyklu nebo menopauza. Pomáhá řešit projevy nespavosti a nechutenství. Díky tonizačním a zjemňujícím vlastnostem ho ocení především problematická pleť. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Jelikož nepatří mezi alergeny, je dobře snášen citlivou pletí.
Citronová tráva je vytrvalá tropická tráva z čeledi lipnicovitých, pocházející z jihovýchodní Asie. Dorůstá do výšky 150 cm a roste v trsech do listů s dužnatým základem. Ve všech jejich částech nalezneme silice, které se hojně využívají v kosmetice a aromaterapii. Obsahuje silice citral, limonen, nerol, linalool a geraniol. Je bohatá na vitamin A, ale i minerální látky jako je draslík, vápník, hořčík, flavonoidy a další.
Citronová tráva má protizánětlivé, antibakteriální, antimikrobiální, protiplísňové a konzervační účinky, čímž prodlužuje životnost produktu. Díky výraznému aroma může být použita jako parfemace či k zamaskování základního zápachu. V aromaterapii se využívá v období stresu nebo při úzkostech a nervozitě. Používá se často v pleťových produktech, má velmi dobrý vliv na stav pokožky, přirozeně redukuje tvorbu kožního mazu. Snižuje výskyt akné.
Olej z levandule je éterický olej získávaný destilací květů z keříků rostoucích především v oblastech Středomoří a jižní Evropy. Levandule lékařská je velmi oblíbená aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých. Typická je svou pronikavou vůní a fialovou barvou květů. Olej uklidňuje, pomáhá při léčbě migrény, bolestí hlavy, ulevuje od depresí, nervového napětí, vyčerpání a stresu, nespavosti a s tím souvisejícím snížení krevního tlaku. Zároveň však dodává energii a celkově zlepšuje náladu. Jako jeden z mála aromatických olejů se může použít přímo na pokožku, proto se využívá na popáleniny. Má hojivé účinky, může zmírnit vznik puchýřů, urychluje hojení jizev. Levandule má výrazné regenerační účinky, osvěžuje a ulevuje od bolesti svalů a revma. Podporuje vznik nových buněk, takže je vhodná pro všechny typy pleti, zejména pro zralou.
Hadinec je jedno až dvouletá bylina, jejíž původ je v jižní a západní Evropě. Patří do čeledi brutnákovitých. Olej se získává ze semen a obsahuje množství polynenasycených omega-3 (kyselina alfa-linolenová) a omega-6 (kyseliny gama-linolenové) mastných kyselin. Pomáhá zlepšovat celkový stav pleti. Je součástí kosmetických přípravků na citlivou a křehkou pleť, krémů proti vráskám nebo přípravků na zjemnění citlivé pokožky, mimo jiné i v okolí očí.
Slunečnice roční pochází ze Severní Ameriky a Mexika. Dovezena byla především pro svoji krásu monumentálních květů. Až později se ze semen začal lisovat olej. Dorůstá do výšky až 2 metrů a její květy dosahují průměru až 40 cm. Lisovaný olej obsahuje zejména kyselinu linoleovou a olejovou. Má proti-sklerotické účinky a je vynikající surovinou pro přípravu léčivých mastí. Užívá se zevně např. při zánětech, zapaření. Okvětní lístky se používají do čajových směsí pro snížení horečky a míry pocení, podporu trávení a stimulaci činnosti jater. Semena slunečnice obsahují až 45 % oleje, dále bílkoviny, glyceridy, steroly, fosfolipidy, karotenoidy, organické kyseliny (olejová, linoleová, citrónová, vinná, chlorogenová), lecitin, provitamin A a vitaminy D a E. V květech a stejně tak i v listech je obsažen flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykosidy, triterpenové saponiny, karotenoidy, antokyany, třísloviny, cholin, xantofyly, solantová kyselina, betain, helianthin a minerální látky.
Olej ze světlice barvířské obsahuje kyselinu linolovou, esenciální mastnou kyselinu, která nabízí mnoho pozitivních přínosů pro pokožku. Kyselina linolová má silné schopnosti odstraňovat nečistoty a maz z pokožky . Působí krásně změkčovacím účinkem (např. v kondicionérech), světlicový olej lze aplikovat také na pokožku. Podporuje hojení ran, používá se na hemeroidy a křečové žíly. Většina dermatologů se shoduje, že jde o velmi bezpečnou složku. Díky svým skvělým hydratačním vlastnostem je světlicový olej nejvhodnější pro lidi s normální až suchou kůží.
Panthenol regeneruje, podporuje obnovu buněk, používá se jako zvlhčovadlo, snadno se absorbuje do vrstev pod povrchem pokožky, kde se přeměňuje na kyselinu pantothenovou, která se v lidském těle přirozeně vyskytuje. Je aktivní složkou mnoha kosmetických přípravků na pokožku a vlasy a dalších produktů osobní péče. Má elektrostatické, protizánětlivé, antibakteriální, regenerační a zklidňující účinky. Zlepšuje hydrataci pokožky (změkčuje pleť, zanechává ji vyhlazenou a navrací jí přirozenou rovnováhu), snižuje svědění pokožky, urychluje hojení u epidermálních ran (popáleniny, spáleniny, kousnutí hmyzem). Používá se také při výrobě léků určených k léčbě akné a kožních skvrn. Mimo jiné pomáhá redukovat rozšířené cévky. Není alergenem, pleť může dráždit jen ve velmi vysokých koncentracích. Je bezpečný i pro malé děti a těhotné a kojící ženy, je rovněž bezpečný při požití a nemá žádné riziko toxicity.
Přirozeně se vyskytuje v olejích a tucích ze kterých se získává saponifikací a esterifikací. Jedná se o světle jantarovou až žlutou tekutinu, která může pocházet například z arašídového nebo pekanového oleje. V kosmetických produktech plní funkci změkčovadla, vyhlazuje pokožku a zvláčňuje ji.
Je to přírodní emulgátor, který pomáhá spojit látky na vodní a olejové bázi. Tyto emulze účinně odolávají teplu a hlavně slunečnímu záření. Na pleť má zjemňující účinky a podporuje její hydrataci. Proto se používá jako pleťový změkčovač a kondicionér. Vlasy i pokožku hydratuje a vyhlazuje.
Tocopherol spadá do přirozeně se vyskytujících antioxidantů označovaných jako vitamin E. Do kosmetických přípravků se používají převážně dva druhy vitaminu E - tocopherol (přirozeně se vyskytující např. v oleji z pšeničných klíčků) a tocopheryl acetate (syntetický vitamin E). Ve složení narazíme i na d-alpha tocopherol, který je přírodního původu a je nejlépe vstřebatelný. Všechny vitaminy E fungují jako antioxidanty a zabraňují žluknutí olejů a másel. Vitamin E je životně důležitý pro lidské tělo. Tocopheryl acetate se vytváří uměle, je stabilnější a prodlužuje životnost produktu o něco více než přírodní tocopherol. Pro pokožku je ovšem hůře vstřebatelný. Tocopherol vzniká vakuovou separací z rostlinných olejů a velmi dobře se vstřebává do pokožky. Oba vitaminy E jsou silnými antioxidanty, bojují proti působení volných radikálů, zabraňují předčasnému stárnutí (pigmentové skvrny, vrásky, ztráta pevnosti a pružnosti) a snižují šupinatění pokožky. V kosmetických přípravcích fungují jako konzervanty.
Čajovník je stálozelený keř pocházející z jihovýchodní Asie. Používá se extrakt z listů, rostlinný olej anebo také éterický olej. Zelený čaj je bohatý na fenoly, vitaminy A, B a E a minerály. Vyniká antioxidačními schopnostmi, podílí se na stimulaci obnovy kožních buněk, zlepšuje hojení poškozené pokožky, působí proti kožním infekcím a zabraňuje rozvoji zanícených ložisek. Zmírňuje také otoky a kruhy pod očima Má protiplísňový účinek. Přidává se do výrobků osobní péče, ale také do mýdel a dalších produktů osobní hygieny. Jako přísada ve vlasové kosmetice zmírňuje svědění pokožky hlavy, odstraňuje lupy a zlepšuje růst vlasů.
Je to látka přírodního původu získávaná fermentací kukuřičného škrobu s bakterií Xanthomonas campestris. Je to velmi stabilní látka odolná náročnějším podmínkám, prodlužuje tak trvanlivost přípravku. V kosmetických produktech se používá jako emulgátor a konzervátor, zvyšuje hustotu výrobku. Nezpůsobuje alergie a nemá žádné negativní účinky na pleť. Zlepšuje vzhled suché nebo poškozené pokožky, snižuje loupání a obnovuje pružnost. Na pokožce vytváří ochranný film, má hydratační a vlhkost zadržující vlastnosti.