Informační lišta
Vydejte se s námi na cestu do Číny s Milanem a Martinem!
Zvolte jazyk země, do které chcete zboží doručit. Podle toho přizpůsobíme web, aby bylo možné zvolit dopravu a zaplatit za objednávku.

Zbavte se

stresu a získejte

zpět vnitřní rovnováhu

 

Stres očima západní a tradiční čínské medicíny:

Stres je všudypřítomným fenoménem dnešní doby. Ať už se jedná o pracovní tlak, emoční vypětí, nebo neustálý spěch moderního života, naše tělo i mysl na tyto podněty reagují – často silněji, než bychom si přáli. Západní i tradiční čínská medicína (TCM) nabízejí na stres odlišné pohledy, přesto se shodují v tom, že dlouhodobý stres narušuje rovnováhu organismu a může vést k chronickým potížím.

Middle,Aged,Woman,Experiencing,Stress,Depression,Mental,Pain,,At,Home

Stres je jedním z nejčastějších problémů moderního života – ovlivňuje naše tělo i mysl více, než si často uvědomujeme. Zatímco západní medicína ho chápe jako fyziologickou reakci na zátěž, tradiční čínská medicína (TCM) se na něj dívá skrze energetickou rovnováhu těla a proudění životní síly Qi. Jak tyto dva přístupy propojit a dosáhnout hlubšího porozumění stresu? Odpověď může být klíčem k nalezení rovnováhy, po které všichni toužíme.

Stres z pohledu západní medicíny: Fyziologie přežití

V západním chápání je stres fyziologická reakce organismu na zátěžovou situaci. Do hry vstupují hormony, zejména kortizol a adrenalin, které připravují tělo na „boj nebo útěk“. Krátkodobě nám stres pomáhá zvládat náročné situace. Problém nastává, pokud trvá příliš dlouho – pak dochází k vyčerpání nervové soustavy, oslabení imunity, poruchám spánku, trávení a soustředění a v neposlední řadě psychosomatickým obtížím.

Léčba se obvykle zaměřuje na zvládání příznaků pomocí psychoterapie, relaxačních technik, adaptogenních bylin a ve vážnějších případech za pomoci antidepresiv.

Stres z pohledu tradiční čínské medicíny: Nerovnováha energie Qi

TCM na stres nahlíží jako na narušení volného proudění energie (Qi). Emocionální nerovnováha podle ní ovlivňuje činnost konkrétních orgánů:

  • Zloba a hněv oslabují Játra – energie neproudí volně, vzniká napětí a stagnace Jaterní Oi, která způsobuje řadu somatických potíží.
  • Úzkost a přemítání zatěžují Slezinu a Srdce – oslabují koncentraci, způsobují únavu a nespavost.
  • Strach oslabuje Ledviny – vede k vyčerpání a dlouhodobé únavě.

TCM nepřistupuje ke stresu izolovaně, ale v rámci celkového energetického obrazu člověka. Hledá příčinu, nikoli pouze důsledek

Jak tyto přístupy propojit?

Spojením západního a východního pohledu můžeme dosáhnout hlubšího porozumění stresu a nastavením účinnější péče. V západních nástrojích můžeme využít možnosti psychoterapie, mindfullness, fyzické aktivity, zdravého spánku a adaptogenních bylin jako jsou např. rhodiola a aswagandha. Za to v TCM se často využívá síly vitálních hub jako je Reishi nebo Hericium a také fytoterapie. Dále je možné pomoci akupresurou,akupunkturou, dechovými cvičením, cvičením Qi Gongu a hlavně úpravou stravy podle typu konstituce, ale o tom si povíme příště.

Acupuncture,Needles,And,Spa,Stones,On,White,Table,,Closeup

Stres není nepřítel, pokud jej vnímáme jako signál těla, že je třeba zpomalit a obnovit rovnováhu. Ať už zvolíme cestu západní medicíny, tradiční čínské medicíny, nebo jejich kombinaci, cílem je vždy harmonie těla, mysli a duše.