Paní Dedková, známe Vás jako dlouholetou a zkušenou terapeutku tradiční čínské medicíny. Jak jste se k ní dostala? Bylo to náhoda nebo váš záměr se tomuto specifickému oboru věnovat?
Pracovala jsem jako fyzioterapeutka a zjišťovala, že se občas nemohu s pacienty posunout dál, protože například bolest hrudní páteře se vždy objevovala společně s bolestí žaludku apod. A jako zvídavá holka jsem chtěla těmto jevům porozumět. Začala jsem tedy hledat obor, který mi to pomůže vysvětlit a naučí mě, jak mohu pacientovi pomoct. A našla tradiční čínskou medicínu.
Kde jste čínskou medicínu studovala? V Čechách nebo i v zahraničí?
Základy jsem se naučila v Čechách v Institutu TCM Bohemia. Třikrát se mi podařilo dostat se na stáž na Univerzitu v Nan Jingu, dále jsem studovala tři roky Taoistickou akupunkturu na Slovensku. A vzdělávám se stále. Bez toho to ani nejde.
S čínskou medicínou pracujete už opravdu dlouho a máte srovnání. Dá se říct, že je čínská medicína lepší než ta západní? Nebo to nelze srovnávat?
Bohužel se srovnávat nedá. Každá z nich má své limity. Každá své velké plusy. Stále si myslím, že ideální by byla oboustranná spolupráce, kterou jsem viděla v Číně. Naštěstí třeba v Ostravě už je hodně lékařů, kteří sdílí stejný názor.
Západní medicína si rozkouskovala člověka na jednotlivé částečky. Jeden léčí nos, druhý žaludek, třetí klouby, další ledviny. Ale na celek se podívá málokdo – buď nemají čas, nebo vůli, nebo si prostě nejsou ochotni připustit, že by ty jednotlivé „částečky“ mohly spolu souviset.
Západní medicína vyhovuje hlavně těm pacientům, kteří hledají rychlé řešení. Chtějí lék a sami nechtějí nic měnit, nehledají příčinu obtíží. Kdežto do mé ordinace přicházejí lidé, kteří pochopili, že je nutné ve svém životě něco změnit.
V čem je podle Vás její největší síla a přednost?
Moji pacienti jsou rádi, když jim jejich obtíže vysvětlím, popíši příčiny a oni pochopí, co dělají měsíce nebo roky špatně. Často najdeme i období, kde se něco zanedbalo a vedlo k problémům, které se projevily až po letech.
Uvedu pár příkladů: Žena se u mne léčila pro silné návaly v menopauze. To se povedlo, ale po dvou letech přišla znovu a léčba nefungovala. A tak jsme hledaly moment, kdy se obtíže vrátily, a paní si vzpomněla, že dostala dárek - pobyt v poláriu. Slovy čínské medicíny „chlad pronikl tak hluboko, že tělo se jej snažilo vyloučit tím, že vytvářelo velké horko“. Po podání skořicovníkové směsi obtíže trvající půl roku do týdne pominuly. Často tuto směs používám i na bolesti zad. Protože nejde o postižení zad, ale pouze o blokádu chladu v dráze močového měchýře. A když už jsme u zad, často stačí ošetřit jizvy po císařském řezu, kýle, žlučníku a bolesti jsou pryč. Tito pacienti jsou často po několikaměsíční léčbě léky, rehabilitacích, pracovní neschopnosti.
A naopak má čínská medicína podle Vás nějaké zásadní slabiny?
Ta stará, kterou používali taoističtí terapeuti, ne. Vždyť lékař na císařském dvoře byl placen pouze tehdy, pokud byla císařská rodina zdravá. Ale my jsme si čínskou medicínu tak trochu pozápadnili. Nevěnujeme se už tolik prevenci a mnohem častěji jen hasíme požáry.
Jak dlouho už nabízíte své terapeutické služby? Zaměřujete se pouze na čínskou medicínu, nebo je váš záběr širší?
Už 12 let a kombinuji TČM s moderní rehabilitací.
S jakými obtížemi Vás lidé nejčastěji navštěvují? Můžete uvést tři nejčastěji obtíže, které pro dnešního uspěchaného člověka typické a se kterými se stále dokola setkáváte?
Dnes už opravdu se vším. Gynekologické, zažívací, autoimunitní, hodně pohybové, ale v poslední době převážně i psychické obtíže.
Jak klienti spolupracují? Mají vůli na sobě pracovat a přijmout fakt, že někdy je léčba běh na dlouho trať? Chápou to, že neexistuje zázračná léčba, že prostě své zdraví mají oni ve svých rukou a Vy jim jen popisujete příčiny zdravotních obtíží a ukazujete jim cestu, jak je eliminovat?
Možná to často není o vůli, ale o tom, jak postupně zjišťují, že někdy drobné změny (např. stravovací) fungují a oni se cítí lépe. A najednou sami chtějí vědět víc a i na sobě pracují intenzivněji. Protože, když žena, která před každou menstruací „přibere“ až 8 kg a hormony ji ani za půl roku nepomohly, zjistí, že po teplých snídaních, obědech i večeřích je váhový přírůstek pouze 1 kg, pak si ráda jogurty, saláty a studené ovoce odepře.
Svoji praxi máte na Ostravsku. Je tato oblast, co se týče nemocí, něčím specifická?
Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela.
Jste terapeutem i sama sobě a svým nejbližším?
Určitě. Ale nepodceňuji ani preventivní prohlídky.
Jak se vůbec ke svému zdraví stavíte? Dá se říct, že „kovářova kobyla chodí bosa“, anebo jste vůči svému tělu vnímavá a hýčkáte si ho?
Mým heslem je: Nechci vypadat jako moji pacienti při první návštěvě. Takže určitě beru celoročně houbičky. Na jaře Maitake, v létě Aurikularii, na podzim Chagu a Coriolus, v zimě Cordyceps. Pravidelně cvičím, podstupuji pravidelné očisty jater a žlučníku.
Ve své praxi používáte i vitální houby MycoMedica a tinktury YaoMedica? Vidíte na svých pacientech, že jim opravdu pomáhají a že si pacienti chválí jejich účinky?
Oni je milují. Pomáhají jim, mají krásné názvy i obaly. A vždy jim říkám, že jsou dělány s láskou.
V čem Vy sama vidíte benefity těchto produktů? Dá se říct, že jsou něčím výjimečné?
Většinu receptů bych mohla vyrobit v bylinkárně, ale to by trvalo dlouho. Takhle je mám po ruce. U akutního onemocnění je to velmi důležité. A mí pacienti (většinou celé rodiny) mají místo paralenu, brufenu krásné kapičky a houby a berou je s vědomím, že nemají vedlejší účinky a hlavně svým dětem nemusejí dávat „chemii“.
Dalajláma řekl: „Kdo nepěstuje svůj vnitřní svět, nemůže pochopit, jak obrovský vliv na člověka mají jeho vnitřní hodnoty. Vnitřní klid a vyrovnaná mysl jsou zdrojem štěstí a dobrého zdraví.“ Máte i Vy svůj oblíbený citát, který byste chtěla zmínit? Který by mohl inspirovat naše čtenáře při hledání jejich cesty ke zdraví?
Jeden citát lékaře z kliniky v Číně: ,,Lidé na západě musí do 40 hodně pracovat, aby měli našetřeno na lékaře na dalších 40 let.‘‘. Pojďme to spolu změnit!
Děkujeme za rozhovor.
Kontakt na paní Dedkovou:
Rušná 1716/2, Ostrava Poruba, 708 00
tel. 777 172 989
rehabilitacni.sluzby@seznam.cz