Mycomedica hory
Informační lišta

Nedovolte únavě , aby vás přemohla

Únava je pojistkou zdraví. Příjemnou únavu po dobře vykonané práci nebo sportu vnímáme pozitivně. Není divu. Když si pravidelně sáhneme do rezerv, zlepšíme si chuť k jídlu, spánek a také regeneraci. Únava, hraničící s vyčerpáním už tak pozitivní efekt nemá.

Slezina a její funkce

Zdrojem naší energie (Qi) a také krve je Slezina. Kromě trávení zpracovává informace neboli odpovídá za uvažování a přemýšlení. Svou zadržovací silou hlídá krev v cévách, dává sílu našim svalům a rozlišuje patero chutí. Je toho na ni moc a oslabení Sleziny je nejčastějším problémem, který je v TČM nazýván: prázdnota Qi Sleziny.

Není únava, jako únava

Prázdnota Qi Sleziny vede nejčastěji k tvorbě vlhka, hlenu, k stagnaci Qi nebo jejímu propadu. Nejvýrazněji se projevuje prázdnota Qi Sleziny s propadem Qi. Stavy hraničí s vyčerpáním a mohou být až život ohrožující. Typickými projevy jsou únava, bledost, chronický průjem, pocit těžkých nohou, pocit „prázdné hlavy“ a bohužel také pokles vnitřních orgánů, nejčastěji dělohy a konečníku. Může se objevit i trvale zvýšená teplota. Pulz je vždy „prázdný“- je ho třeba hledat v hloubce, u kosti. Člověk má pocit, že se sotva vleče, nemyslí mu to, mívá závratě po postavení a nejraději by někam zalezl a spal. Ani imunita nefunguje dobře, protože obranná Qi je nejsvrchnější vrstvou, na kterou se už nedostane. 

 

Exhausted,Millennial,Man,Sleeping,On,His,Office,Desk,,Next,To

 

 

Co radí čínská medicína? 

Pravidelnostumírněnost

Posilovat Slezinu je příjemné. Chce to jen začít dělat to, co jsme doposud řádně nedělali. Tedy PRAVIDELNĚ jíst a nevynechávat jídla. A dostatečně spát. Z každého jídla si Slezina nechává část Qi pro zpracování dalšího jídla. Vynechávání jídel, typicky snídaně, tuto rezervu vyčerpá. Jíst je třeba při prvních náznacích hladu do prvních pocitu zasycení, abychom Slezinu nezahltili nadměrným množstvím jídla. Jinak hrozí únava a průjem.

Čerstvésezónní potraviny

Čím je potravina čerstvější, tím má více Qi a lépe zasytí. Suroviny a potraviny z místní produkce jsou garantem čerstvosti a sezónnosti. Konzumace sezónních potravin bez plísní a chemického ošetření nezatěžuje naši obranu, hlídající také trávící trakt. Tím si šetříme Qi pro trávení – tvorbu Qi a krve. Je známý fakt, že čerstvých potravin potřebujeme k nasycení méně, než skladovaných nebo průmyslově zpracovaných. Většina přídatných látek zlepšujících chuť, barvu a vůni jsou pro Slezinu zatěžující.

Žádné extrémy

Slezina nesnáší extrémy v podobě studených, horkých nebo příliš pálivých jídel. Ani výrazné chutě a umělá sladidla jí neprospívají. Element Země je charakterizován sladkou či mdlou chutí, které odpovídají sacharidy (ne cukry!) a tuky. Sacharidy by měly tvořit polovinu z celkového příjmu, jsou tím nejjednodušším, co Slezina zpracuje. Tuky by měly být co nejméně tepelně zpracované. Bílkoviny jsou nutné pro správnou regeneraci a při jejich trávení se navíc generuje potřebné teplo.

 

 

Probuzení energie

Posilování a tonizování je doménou Tradiční čínské medicíny. Ze 13. století pochází recept s názvem Bu Zhong Yi Qi Tang, který dostal poetický název Probuzení energie. Kombinuje v sobě byliny posilující Qi Sleziny, Žaludku i Plic s bylinkami, které mají schopnost Qi zvednout doslova až z paty. Má široké využití, zejména pro podporu trávení a normální činnosti kardiovaskulárního systému. Zlepšuje přirozenou obranyschopnost a vitalitu. Není však vhodná při zvýšené agitovanosti nebo migrénách. 

Slabá svíčka, slabý motor

Každý zdravotní problém, který se vleče, vyčerpává Ledviny. Konkrétně Yang Ledvin, který podporuje Slezinu při zvedání Qi vyrobené z potravy. Při projevech zimomřivosti, chladu a ztuhlosti v bedrech nebo častém močení je nutné podpořit i Ledviny. Cordyceps podporuje Ledviny a také Plíce, řídící obrannou Qi. Je jako svíčka v motoru, zajišťující funkci a výkon. Posílením Yangu Ledvin se zlepší vodní hospodaření. To je rovněž důležité, protože tekutiny a trávení k sobě patří. Jsou nápomocny při zpracování potravy, tvorbě krve i úklidu. Bez odstranění starého nemůže vzniknout nové. Při velké únavě a vyčerpání je Cordyceps jako „největší dobíječ energie“ tou správnou volbou. 

 

Radim Jakeš

11zon_cropped-2

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory