Mycomedica hory
Informační lišta
léto

Léto je fajn u vody, nikoliv se zadržováním vody

Ačkoliv ne každý léto miluje, obecně platí, že se jedná o oblíbené roční období, které si nejvíce užívají děti. Patří k němu mimo jiné i dost času stráveného u vody, což je spojeno se svlékáním do plavek, připalováním se na sluníčku a často i pojídáním více či méně nezdravých pochoutek. Mimo to máme v létě nejvíce energie, dny jsou dlouhé, hodně času trávíme venku a často cestujeme. Jak ale vypadá léto z pohledu čínské medicíny?

Období vlády energie ohně

Podle teorie pěti prvků létu vládne energie ohně, která stoupá nahoru. S ohněm jsou v pojetí tradiční čínské medicíny spojeny dva orgány, Srdce a Tenké střevo, což je vlastně logické, protože v létě se nám s přívalem energie a intenzivnějším sociálním kontaktem srdce pomyslně otevírá. Zajímavé je také spojení s Tenkým střevem, jehož údělem je oddělovat čisté od nečistého a pomáhat Slezině, která má na starosti trávení potravy. A právě Slezina společně se Žaludkem dostává při určitém druhu letního stravování pořádně zabrat. Je to tak trochu začarovaný kruh. Tenké střevo pomocí Sleziny rozptyluje získanou čistou esenci do Srdce a Plic. Srdce oproti tomu doplňuje do Tenkého střeva Yang a to ho na oplátku podporuje krví. Pokud nemá Srdce dostatek krve, narůstá jeho Yang a horkost vniká do střeva, odkud se zvedá oheň, což se může projevit například bušením srdce nebo afty na jazyku. Výsledkem je narušení rovnováhy a vznik horkosti v těle. S narušením oběhu krve v těle pak souvisí také otoky končetin, na které v létě trpí především lidé se slabou Slezinou. Aneb, je to taková telenovela, kdy k narušení celkové rovnováhy stačí, aby jeden „hodil špínu“ na druhého a rozjede se celý koloběh problémů.

Užijte si léto v harmonii

Pokud máte tendence k některým ze zmíněných (nejen) letních problémů, je fajn zaměřit se na jídelníček, který by dle zásad TČM neměl obsahovat smažená a grilovaná jídla podporující horkost a dále by se na něm neměly v příliš velkém zastoupení objevovat tuky, káva nebo sůl. Vhodné jsou naopak hořké a ostré chutě, které zchlazují a otevírají póry, aby mohla horkost ven. A také kyselé a svěží potraviny. Zde je pár tipů na vhodné letní potraviny: pohanka, kukuřice, klíčky, těstoviny, jáhly, mungo, tofu, vodnatá zelenina, zralé ovoce, máta, bazalka nebo pálivé papričky.

Pomocníci, kteří podpoří nastolení rovnováhy

Někdy je nicméně nutné sáhnout po pomoci do říše léčivek. Proto si dnes představíme tři hvězdy z řádu chorošovitých hub, které vynikají svými schopnostmi zchlazovat, pročišťovat vlhké horko a odvádět vlhkost. Začneme houbou Ohňovec, která se vyznačuje velmi hořkou chutí. A ti, co dávali v předchozí části článku pozor, jsou nyní už tzv. doma. Mezi účinky ohňovce, jak příznačné jméno pro využití v letním období ohně, patří dle TČM pročištění vlhké horkosti, zchlazení žaludečního ohně, odvedení hlenu a oživení krve. Pokud se budeme zabývat neduhy typickými pro letní období, může nás podpořit regulací imunitního systému, zmírněním alergických reakcí, při kožních zánětech z vlhké horkosti, v procesu trávení (průjmy z nevhodné stravy), přičemž byl ve staré Číně využíván také jako diuretikum.

 

 

Oblíbená houba žen

Další z hub, která je mimochodem častou součástí směsí na podporu hubnutí, je Pornatka, celým jménem Pornatka kokosová, aneb Fu Ling. Podle tradiční čínské medicíny je jedním z hlavních účinků této houby odvádění nahromaděných tekutin, což se vztahuje například na otoky. S odvodem vlhkosti souvisí i další problémy, jako jsou průjem, výtoky, těžké nohy, předčasný výron semene nebo neplodnost. Další schopností pornatky je zpevnění Sleziny (v tom čínském pojetí), díky čemuž je schopna řešit nedostatečnost Sleziny v podobě kašovité stolice nebo nechutenství. V neposlední řadě je zde Polyporus, který v pojetí TČM kromě toho, že močením odvádí vlhkost s tendencí kumulovat se v různých částech těla, typicky kolem kotníků, dokáže podporovat také obrannou Qi. A navíc obsahuje biotin, který podle ortomolekulární medicíny podporuje kvalitu a lesk vlasů. 

Proto se nebojte a kromě sbírání hub v našich lesích dejte šanci také houbám čínské medicíny. Smaženici si z nich neuděláte, ale pomohou Vám harmonizovat organismus.

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory