Mycomedica hory
Informační lišta
Milk,Thistle,(silybum,Marianum),Isolated,On,White,Background.

Játrům sluší jaro, tělu zase detox

Bezdůvodná skleslost, pocit plnosti, neustálá únava, depky z nedostatku tepla a slunce. S těmito pocity se mnozí z nás setkáváme vždycky na sklonku zimy, těsně před příchodem jara. Možná je za tím vším jen přirozená touha organismu po novém období plném života. Třeba jen chceme stejně jako rostliny znovu rozkvést. Nebo nám náš organismus nekompromisně hlásí, že je čas na vnitřní úklid. No a kdy k tomu najít lepší příležitost, než právě teď? Vždyť podle tradiční čínské medicíny nastává nejvhodnější období pro detoxikaci jater, naší malé, ale výkonné chemické továrny. 

Játra jako detoxikační orgán

Játra jsou hlavní detoxikační orgán našeho těla. Denně zápasí se stovkami toxických látek z okolí, ale také s hříchy, kterých se na svém těle dopouštíme my sami. Aby naše tělo dobře fungovalo, měli bychom mu alespoň jednou za rok pořádně pomoci. Třeba tím, že zařadíme malou stopku, možná i zpátečku a pustíme se do řízené detoxikace. 

„Od malička jsme se učili pečovat o vnější čistotu. Pravidelně si umývat ruce, vlasy a celé tělo od nečistot, se kterými jsme v celodenním kontaktu. Je to pro nás samozřejmé a děláme to každý den. Pečovat o čistotu vnitřního prostředí nás ale nikdo nenaučil. Přitom vzhledem ke způsobu našeho stravování a života obecně je to téma více než aktuální a potřebné,“ říká Lukáš Bulín, odborník na funkční medicínu a výživu. 

Hlavní zásady detoxikace

Klíčovým faktorem detoxikace organismu je přirozená strava, bohatá na ovoce a zeleninu, ořechy, semínka a luštěniny. Zásadní je pro detoxikaci také zvýšený příjem vlákniny, která čistí obsah střev. Jako nevhodné jsou rafinované cukry, bílé pečivo, uzeniny, červené maso, alkohol, různé sladké, slané a smažené pochutiny.

Namísto sladkých limonád a džusů sáhněte po čisté vodě nebo bylinkových čajích.
K detoxu však patří také dostatek aktivního pohybu na čerstvém vzduchu, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek a odstranění stresu.
Samozřejmostí je absence alkoholu a nikotinu.
Při očistě organismu byste měli kromě cukrů vynechat nebo alespoň snížit konzumaci potravin z bílé mouky (pečivo, těstoviny) a nahradit je výrobky z celozrnné nebo špaldové mouky.

Množství přijatých tekutin by se také mělo přizpůsobit podle ročního období a teploty. Když prší, nebo je vlhko a zima, stačí pít mnohem méně nežli v teplém počasí. Každý člověk by se měl naučit přemýšlet o tom, kolik by v daný den měl přijmout tekutin v závislosti právě na počasí a typu zkonzumovaného jídla (tekutější vs. hustší jídlo).

Orientačně se udává, že dospělý muž by měl za den vypít alespoň 3 litry vody, zatímco průměrné ženě stačí 2,5 litru. Tyto údaje se ale velmi často liší. Velmi záleží na vaší váze a životním stylu i míře pocení. Je pochopitelné, že čím více se hýbete, tím více vody budete muset vypít. Především byste se ale měli vždy řídit podle svých potřeb a podle reakcí vašeho těla. 

Játra a jejich detoxikační síla

Podle tradičním čínské medicíny jsou játra jakýmsi „vrchním velitelem“ našeho organismuz nich vyvěrají úmysly. V těle vykonávají mnohé důležité funkce související s krví, Qi a tělesnými tekutinami. Podle tradiční čínské medicíny játra uchovávají krev a řídí vnitřní průchodnost organismu.

Jejich funkce spočívá v tom, že zabezpečují v těle pohyb energie, krve, výživných látek a tělesných tekutin.

Jsou přirazena prvku Dřevo a k jejich systému v rámci těla patří žlučník, šlachy a vazy, nehty a oči.

Světovou stranou je východ a hlavním obdobím je jaro.

Detoxikační funkce jater je zcela nezastupitelná. Odbourávají se zde všechny cizorodé látky, které do organismu jsou vpraveny jakýmkoli způsobem, tedy léky, alkohol, drogy, jedy, ale i látky vytvořené v organismu. Jedině jaterní buňky mají výbavu pro odbourávání a přeměnu cizorodých sloučenin. Jejich hlavním úkolem je přeměnit látky na méně toxické a více rozpustné ve vodě a usnadnit tak jejich vyloučení žlučí, stolicí a hlavně močí.

O důležitosti správného fungování jater tedy není třeba diskutovat. A právě jejich očista bývá základem každého správného detoxu. K očistě jater nám skvěle pomůže třeba zelenina:

Jakákoli listová zelenina (salát, špenát)

Kořenová (mrkev, celer, řepa…)

Košťálová (květák, kapusta, brokolice, zelí – i kvašené)

Cibulová (česnek, cibule, pórek)

Artyčoky

K jaterní očistě skvěle pomohou také pampeliškové a kopřivové lístky, rozmarýn a tymián, kurkuma, nopál, lněná a chia semínka, chlorela a mnoho dalších. 

Na játra je Ostropestřec

Pravděpodobně nejznámější bylinou umožňující očistu jater je Ostropestřec mariánský. Půvabná je to rostlina, dorůstá výšky až dvou metrů, a vypadá jako, no jako bodlák. Lidový název této květiny je „Kristova koruna“ či „Mariánský bodlák“. Naši předkové se touto bylinou snažili řešit potíže spojené s dutinou břišní. Vyráběli z ní likéry a tinktury, kterými se snažili ulevit játrům. A ještě dříve, ve staré Antice, se lidé domnívali, že je ostropestřec ochrání dokonce před hadím uštknutím. 

Ostropestřec mariánský dle vědeckých poznatků chrání jaterní buňky před škodlivými toxiny a pomáhá je regenerovat. Kvůli chemii, kterou jsme obklopeni, nezdravému jídlu, znečištěnému vzduchu atd. jsou jaterní buňky zanášeny nerozštěpenými organickými látkami, které omezují nitro-buněčnou cirkulaci. Tím se následně snižuje obsah vody v buňkách, která je velmi důležitá pro látkovou výměnu. Na snížení obsahu vody v buňkách navazuje problematická látková výměna v celém organismu, čímž se celé naše tělo dostává do stresové situace. Ostropestřec obsahuje substance, které podporují aktivitu jaterních enzymů a pomáhá tak jaterní buňky chránit před zmíněnými toxiny.

Důležitou složkou ostropestřce je flavonolignan silymarin. Nejvíc je koncentrován v semenech, méně pak v listech nebo kořeni. Ostropestřec je současnou západní medicínou považován za antioxidant, jehož působení přispívá k normálnímu trávení a pročištění jater. Dále přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi. Podporuje normální činnost jater. Stejně tak má vliv na normální činnost srdce. Navíc také podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a jeho celkovou odolnost. 

Detoxikace od MycoMedica

Společnost MycoMedica a její sesterská značka YaoMedica připravily pro účely jarní detoxikace hned 3 specifické produkty. 
MycoDetox - kombinace vitální houby Reishi a řas Spirulina a Chlorella. Detoxikuje organismus a podporuje jeho přirozenou obranyschopnost. Tato směs vychází z receptu tradiční čínské medicíny Ling Zhi Dan Shui Jie Mao San. 
Ostropestřec - pro výrobu této směsi se používá extrakt z ostropestřce s koncentrací 80 % silymarinu, což je u jaterních obtíží optimální koncentrace, dále 30% extrakt z houby Reishi a extrakt z kořene pampelišky, který směs vhodně doplňuje.
Jaterní detox – základem této tinktury jsou čínské bylinky neboli yao. Tinktura Jaterní detox vychází z receptu tradiční čínské medicíny Huang Fu Gui Tang.

Prostě, jaro se blíží a s ním i ta krásná chvíle, kdy necháte svá játra alespoň na pár dní odpočinout. Ona vám to vrátí – zdravím a duševní pohodou. A kdy tělu víc sluší být zdravý a v pohodě, než právě na jaře?

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory