Mycomedica hory
Informační lišta
shutterstock_791221375-2


Jak zastavit myšlenky?

Tipli byste si, čeho je v našem životě přespříliš? Co nám brání žít spokojeněji a co se negativně podepisuje na celkovém zdraví? Jsou to naše vlastní myšlenky. Je jich prostě moc. Neustále se nám honí hlavou a my je nedokážeme zastavit. Máme něco v hlavě a nedokážeme to opustit. Jako bychom byli na kolotoči. Stále se vracíme na to samé místo, k té samé myšlence. 

Přemítání a Slezina

V čínské medicíně tomu říkáme přemítání. A zde myslíme přemítání patologického charakteru. Je to stav, kdy se nám hlavou honí myšlenky a my je nedokážete zastavit. A teď malé překvapení - podle čínské medicíny souvisí přemítání s orgánem Sleziny. 

Čínská medicína rozděluje tělo do pěti systémů a každému vládne jeden orgán. A každý ze systémů řídí jednu emoci (pozn. toto chápání se úplně neslučuje s chápáním západní psychologie, kde přemítání emoce není). A za přemítání je zodpovědná Slezina. Slezina je také zodpovědná za trávení potravy, kdy z potravy vyrábí Qi a krev - palivo pro náš organismus. Pokud je energie Qi Sleziny oslabená, pak nejen že špatně tráví potravu, což vnímáme jako nadýmání nebo průjem, ale také nedokáže „strávit“ různé myšlenky. Proto často večer nemůžeme usnout.

Přemítání a Srdce

Dalším orgánem, který má co dočinění s přemítáním je naše Srdce. Podle čínské medicíny sídlí v Srdci duše Shen. Volně řečeno naše psychika. Srdce je zodpovědné za naše psychické naladění a zároveň řídí všechny naše emoce. Tedy i přemítání. 

Je-li Srdce v nerovnováze, pak kromě přemítání můžeme vnímat např. neobvyklé bušení srdce, psychickou únavu, problémy se soustředěním, zapomnětlivost, úzkost či deprese.

 

Yogi,Black,Woman,Practicing,Yoga,Lesson,,Breathing,,Meditating,,Doing,Ardha

 

 

Co radí čínská medicína?

Meditace

Nabídneme vám tři možnosti, jak si pomoci. První možností je meditace. Nehledejte v meditaci nic mystického či ezoterického. Jde o jednoduchou metodu, ale velice účinnou, jak kontrolovat své myšlenky a emoce. Jedinou podmínkou je, že musíte meditovat pravidelně každý den. 

Stačí si sednout na kraj židle, vytáhnout tělo směrem k nebi - za bodem Bai Hui (akupunkturní bod na vrcholku hlavy). Jako byste byli loutka a za provázek se vytáhli směrem nahoru. Tím se narovná páteř. A pak už stačí jen pozorovat svůj dech. Nádech, výdech… Nádech, výdech… Nádech, výdech… A stále dokola. 

Myšlenky budou stále přicházet, to je normální. Vy si je ale představte jako bubliny, pozorujte je a nechte je plout okolo. Nebo je odstrčte. Ale nehodnoťte je, nerozebírejte je. Jen je pozorujte a nechte je proplouvat. Ony se vás netýkají. Ano, zpočátku je to těžké, ale zkuste to postupně. Začněte s krátkou meditací na 5 minut. A každý den dobu prodlužujte, až vydržíte 20 minut. To stačí. Jen nezapomeňte meditovat každý den. Uvidíte, jak vás brzy myšlenky a emoce přestanou kontrolovat a naopak kontrolovat budete vy je.

Pohyb

Další cestou, jak zklidnit mysl, je pravidelný pohyb a sport. Ideálně pohyb, který zaměstná vaši mysl (např. kolektivní sporty). Nesmí, ale být příliš vyčerpávají. Jakákoliv větší ztráta energie a krve může naopak přemítání zhoršit. Ideální je rychlá chůze či nordic walking. A klidně můžete chůzi spojit s meditací. Přímo existuje forma meditace „meditace chůzí“. Je to těžší než v sedě, ale po určité době se i tohle naučíte.

Ukotvení myšlenky

Třetí možností jsou čínské bylinky - konkrétně bylinná směs Gui Pi Wan. Na www.YaoMedica.cz ji najdete pod názvem Ukotvená myšlenka. Jedná se o starý bylinný recept, který harmonizuje vztah mezi Srdcem a Slezinou. Tedy orgány, jejichž nerovnováha způsobuje nutkavé přemítání. Říká se jí také „směs studentů“. Dlouhodobé sezení nad knihami a počítačem oslabuje orgán Sleziny. Neustále učení, myšlení a hledění vyčerpává krev Srdce, která se navíc ani dostatečně netvoří, protože Slezina je slabší a slabší. Když je už krve a Qi skutečně málo, myšlení přestává být efektivní a mění se na pouhé přemítání. Objevuje se únava a poruchy spánku. Při dalším oslabování Qi Sleziny (a její schopnost udržet krev v cévách) se objevují modřiny a různé typy krvácení. Netýká se to samozřejmě jenom studentů, ale všech mentálně pracujících lidí.

Pokud tedy máte problémy s přemítáním, použijte tinkturu Ukotvená myšlenka. Je třeba ji užívat minimálně 2−3 měsíce. Ale jako vždy hodně záleží na konkrétním stavu.

Další bylinné receptyspeciální směsi 

Čínská medicína nabízí i další bylinné recepty, které dokáží harmonizovat náš psychický stav:

 

Xiao Yao San (001 Rozbití okovů)
somatizace stresů, napětí, psychosomatické obtíže, PMS

 

Hou Tou He Ping San (MycoStress)
somatizace stresů, psychosomatické obtíže, posiluje psychiku, stačí poloviční dávka

 

Xiao Yao San JJ (MycoSomat)
výrazná agitovanost, nervozita, výbušnost, nespavost, výrazně uvolňuje, pročišťuje horko, psychosomatické obtíže

 

An Shen Bu Xin Wan (037 Pokojná komnata)
výrazně uklidňuje ducha Shen a Srdce, chrání Ledviny (před horkem), podrážděnost, neklid, bušení srdce z vyčerpání, podporuje spánek

 

Tian Wang Bu Xin Dan (039 Nebeská císařovna)
posiluje Yin Srdce a Ledviny, vyčerpání z duševní přepracovanosti, zapomnětlivost, noční pocení, podporuje spánek

 

Kai Xin San (110 Ranní úsměv)
posiluje Srdce a psychiku, zlepšuje myšlení a paměť, uklidňuje

 

Gan Mai Da Zao Pian (084 Malé radosti)
posiluje psychiku, uvolňuje emoce, zastavuje pocení, PMS, noční děsy u dětí

 

An Shen Ding Zhi Wan (074 Klidná hladina)
výrazně uklidňuje psychiku, stabilizuje emoce, zlepšuje myšlení a paměť

 

Shi Wei Wen Dan Tang (043 Plachá laň)
úzkost, plachost, nedostatek kuráže, pocit na zvracení, buzení nad ránem, hořko v ústech, únava

 

Zi Shui Qing Gan Yin (044 Moře vzdechů)
neklidné nohy, kolísání nálad, nervozita, divné horko, noční pocení, bolesti podžebří, podrážděnost

 

MycoSleep
podpora spánku

 

Te Xiao Zao Ren An Mian Wan (057 Půlnoční klid)
podpora spánku, podrážděnost, neklid

 

Suan Zao Ren Tang (Medvědí sirup)
podpora spánku a psychiky u dětí

Dávkování

Tinktury dávkujte podle váhy. Pokud vážíte 70 kg, užívejte denně 70 kapek, které rozdělíte do dvou dávek – 35 kapek ráno a 35 kapek odpoledne. Někdy doporučuji přidat stejnou třetí dávku i v poledne. Chce to vyzkoušet. Pokud vám vadí obsažený alkohol, nakapejte tinkturu do hrníčku a zalejte ji asi 1 dcl vroucí vody. Alkohol cca po 5 minutách vyprchá. Po vychladnutí ji můžete vypít.

Pokud užíváte tinktury společně s vitálními houbami, nejprve si dejte tinkturu a asi po 15 minutách houby. A to vše na lačno.

Autor: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny

 

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory