Mycomedica hory
Informační lišta

Trápí vás jarní alergie? 

Jaro je pro většinu lidí obdobím, na které se těší už od podzimu. Pokud však nepatříte mezi zahrádkáře a pohled na rozkvetlou louku vám vhání slzy do očí, tak se nejspíš řadíte mezi alergiky. Takový alergik byl kdysi vzácností. Trávili jsme víc času venku, zimy byly zimy a lákaly k radovánkám, prostě byli jsme blíž přírodě. Na vitamíny a minerály chudá strava z konvenčního zemědělství nedává vše potřebné a kdo nebaští v zimě vitamín D je v maléru.

 

Woman,Allergic,Suffering,From,Seasonal,Allergy,At,Spring,,Posing,In

Jaro, dřevo a chladný vítr

Na jaře se tento deficit projevuje nejvíce. V tomto období venku kraluje energie Dřeva – vítr. Ten pronikne každou skulinkou, v našem případě oslabenou obrannou Qi. Ta je doplňována pomocí vrstvy výživy a krve, hlídá potní branky, zatepluje povrch a odráží škodliviny. 

Jak se projevuje chladný vítr? Vpadne do vnějších vrstev kůže a podkoží, zejména v oblasti hlavy, šíje a horní části zad a zavře za sebou potní branky. Objeví se zimnice, protože Qi nemůže kolovat a prohřívat a postižená oblast zatuhne. Nos se ucpe a začne vytékat vodnatá rýma, někdy slzí i oči. Kýchání je zoufalá snaha plicní Qi prorazit přes vnesenou škodlivinu. Tato situace může nastat kdykoliv během roku, objeví-li se chladný vítr. Potom mluvíme o chronické rýmě, jejíž příčinou je oslabená obranná Qi, neboli nedostatečnost Qi Plic. Rozdíl je v tom, že na jaře škodí více vítr, v zimě spíše chlad. Pro tradiční čínskou medicínu je chladným větrem jakýkoliv patogen, který vyvolá odpovídající projevy.

Pojďme si říct, jak rychle utlumit projevy chladného větru, abychom si jaro užili.

Municeproviant pro obranu

Aby mohla obranná Qi fungovat, musí být doplňována. To zajistí pravidelnost v jídle a dostatek bílkovin. Ty jsou základními stavebními kameny bílých krvinek i protilátek. Při jejich trávení se uvolňuje více tepla, což je žádoucí, přičemž je třeba dostatečně pít. Voda doplňuje krev a lymfu a zajišťuje také odvod tepla močením, namísto pocením. Ideálním zdrojem bílkovin je maso, které je rovněž výborným zdrojem zinku a železa. Vliv zinku na slizniční imunitu je známý, dalo by se říct, že podporuje obranu, zatímco železo doplňuje krev, a tak posiluje vrstvu výživy a krve.

Zde se dostáváme k jednomu z problémů, který se týká zejména vegetariánů, pacientů s chorobami trávícího traktu a srpkovitou anemií. Těm, stejně jako alkoholikům hrozí nedostatek zinku a také ho zvýšeně vylučují. Nedostatek hrozí také starším kojencům, protože po 6. měsíci života jim příjem zinku z mateřského mléka nedostačuje. Všem těmto se doporučuje konzumace masa, ideálně mletého, u kojenců rozmixovaného. Rostlinné zdroje bohužel obsahují velké množství vlákniny a další vstřebávání (nejen zinku) snižující nutrienty. Sem patří i ořechy a semínka. Využitelnost zinku v mléčných produktech zase snižuje kasein.

Doplňky stravy v boji proti alergiím

Kromě zinku a železa jsou i další látky, které nám pomáhají v boji proti chladnému větru. Jednou z nich je vitamín C, který „ředí“ krev a odvádí horkost z krve. Svou kyselou chutí pomáhá hlídat potní branky. Spolupracuje s B-komplexem, který podporuje trávení, tvorbu Qi a krve a harmonizuje Játra (psychiku).

Sluneční vitamín D je další nezbytný pomocník, bez kterého alergie nezvládnete. Dokud nebudete moci skotačit na poledním Slunci v plavkách, tak na jeho dostatečnou tvorbu v podkoží zapomeňte. Jeho potřeba se udává v tisících jednotek (IU) a jeho spotřeba roste s nadváhou. U obézních se bavíme až o 5 000 IU denně po dobu několika týdnů, než se hladina jeho metabolitu v krvi zvýší. Paradoxem je, že právě vitamín D, který je tvořen z cholesterolu, také chrání pleť před spálením. Jeho užíváním od podzimu do jara předejdete mnoha problémům s imunitou a citlivou pletí.

 

Diet.,Nutrition.,Girl's,Hands,With,Pills,With,Cod,Liver,Omega-3

Houby nesmí chybět!

Dovoluji si říct, že vitální houby jsou alfou i omegou pro zvládnutí alergií. Podporují nejen obranu, ale hlavně Slezinu – továrnu na Qi a krev. A jaká je ta nej?

Agaricus, alias žampion brazilský či mandlový má nejsilnější účinek v podpoře imunity. Proto se neužívá déle, než dva měsíce! Je povahou teplý a chuti sladké a lehce pálivé. Proto rád cestuje do kůže a podkoží, sídla naší obranné Qi. Využívá se jak u alergií pylových, tak i potravinových a také u kožních alergických reakcí, včetně ekzémů, kopřivky aj.

Najdete ho rovněž ve směsi s příznačným názvem MycoComplex, kde působí synergicky s Reishi, Shiitake, Cordycepsem a Acerolou. Pro děti i mnohé dospělé je tato kombinace lepší, protože posiluje všechny složky obrany. Menší kapsle je rovněž výhodou.

Kýchání a ucpaný nos s řídkým výtokem řeší směs Bi Yan Wan (Nosní vánek). Obsahuje také přírodní antihistaminikum – poupata šácholanu neboli magnólie. Otevírá nosní průduchy a vyhání vítr – chladný i horký.

Yu Ping Feng San (Obranný val) podporuje přímo vrstvu obrany. Dvě byliny posilují vrstvu obrany a výživy a jedna rozptyluje Qi po povrchu, kam patří kromě kůže také sliznice dýchacích cest a trávícího traktu. Podobně jako Agaricus nebo vitamín D i tato směs dokáže buďto posilovat, nebo naopak utlumovat imunitní systém.

 

Důležitá u každého problému je prevence včetně preventivního podávání namísto hašení požáru. Jednou rozběhlé alergie nebo letní alergie jsou komplikovanější a řeší se trochu jinak.

 

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory