Mycomedica hory
Informační lišta
Zpět na houbář

Ostropestřec

ostropestrec-mariansky-kvet-semeno

Jiné názvy:

  • česky - Ostropestřec mariánský
  • latinsky - Silybum marianum

 

 

Stručný popis

Ostropestřec mariánský je významná léčivá rostliny, která je také známá pod názvy volčec blamatý, ostropestr obecný, bodlák volčec atd. Jedná se o historická označení. Současný název byl rostlině dán v roce 1989. Ostropestřec patří do čeledi Asteraceae, hvězdnicovité. Jedná se o jedno až dvouletou rostlinu, které může dorůstat výšky až 250 cm, nejčastěji však dorůstá 150 cm. Stonek i listy jsou ochlupené a horní část stonku je rozvětvené. Poměrně velké listy mají zubaté okraje. Listy jsou tuhé a světlé. Přízemní listy vytváří růžice. Bodlák vykvétá fialovými květy, po odkvětu vzniká plod, tj. ochmýřené nažky. Ostropestřec je možné nalézt na mnoha místech. Jeho původním územím byly Kanárské ostrovy přes pevninu okolo Středozemního moře, do Přední a Malé Asie. Odtud se dostal do celého světa. Vyskytuje se do 700 m nadmořské výšky. Nejčastěji jej najdeme na hlinitých a písčitohlinitých půdách. Ostropestřec vyžaduje, aby byla půda dostatečně bohatá na živiny. V jeho plané podobě jej může najít na rumištích, kompostech atd. Ostropestřec je znám po dlouhá staletí. Jsou doloženy texty z antického Řecka a Říma. Většího využití se pak dočkal v 16. století. Využívali jej tehdejší léčitelé i lékaři. Vyráběly se různé typy odvarů, extraktů a tinktur, které se používaly hlavně na problémy s břišní dutinou, tj. žaludkem, střevy a játra. Z ostropestřce se využívá hlavně plod a semena, méně pak také listy či kořen.

Složení:

Složení plodů a semen, které se nejčastěji využívají, udává také jeho účinky. Nejdůležitější je bezesporu látky patřící do silymarinového komplexu, jedná se o flavonoidy: silybin A, silybin B, isosilybin A, sosilybin B, silycristin, dehydrosilybin, apigenin a silydianin. Samostatné jsou pak flavonoidy jako silandrin, silybinom, silyhermin atd. V semenech je také vysoký podíl lipidů, mastných kyselin, kde převažují ty pro nás vhodnější, tj. nenasycené. Jedná se např. o kyselinu linoleovou, olejovou, palmitoolejovou atd. Další důležitou složkou jsou esenciální oleje, např. v semenech se je obsažen gama kadinen a alfa pinen. Nechybí ani terpenové sloučeniny, např. limonen, terpinen-4-ol, beta karyofylen či alfa humulen. Nedílnou součástí ostropestřce jsou také polysacharidy, aminokyseliny (např. lysin, treonin, glycin, leucin...), vitamíny a minerální látky.

Schválená zdravotní tvrzení dle EU:

V semenech a plodech je skryto mnoho látek, které mají blahodárné účinky. S ostropestřcem bylo provedeno mnoho studií, jak těch v laboratořích, tak klinických s dobrovolníky.

Mezi skutečně dobře ověřené a uznávané účinky ostropestřce patří ovlivnění funkcí některých orgánů a pochodů v těle:

  • Normální trávení a funkce jater, pročištění
  • Antioxidant
  • Normální hladina cukru v krvi
  • Normální činnost srdce
  • Přirozená obranyschopnost odolnost

 

 

Dovolujeme si vás informovat, že na našem webu již nemůže dále uvádět tvrzení,která nejsou schválenými zdravotními zvrzeními EU a mohla by tak vzbudit dojem jakéhokoliv léčebného účinku bylin či hub. Současná legislativa EU toto zakazuje. I přesto, že tradiční čínská medicína funguje po tisíce let a je vyzkoušená na bezpočtu pacientů. Zároveň nesmíme zmiňovat ani účinky prokázané soudobými vědeckými studiemi. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informace o bylinkách a houbách hledejte ve veřejně dostupných zdrojích na internetu. Hodnotné informace jsou třeba na stránkách www.tcmencyklopedie.cz.

Zdroje informací o vitálních houbách:
 
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Houby a jejich léčivé účinky
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Healing Mushrooms
Christopher Hobbs - Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakologie klasické čínské medicíny
Radomír Soch, Alexandr Jegorov - Encyklopedie léčivývh hub
Bensky - Materia Medica

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory