Mycomedica hory
Informační lišta

Orgánové hodiny 

Energie je všudypřítomná. Je to hybná síla a má mnoho podob. Staří Číňané ji nazývali Qi a rozlišovali Qi Nebeskou a Qi Zemskou. Člověk, který stojí mezi Nebesy a Zemí má také svoji Qi, která obíhá v drahách – meridiánech. Ve dne se pohybuje více v povrchu a my bdíme, v noci se zanořuje do nitra a my spíme. Má to jakýsi řád, dynamiku.

Člověk, stejně jako příroda je projevem pěti prvků. Těm odpovídá šest energií, protože oheň se projevuje jako teplo nebo žár. Tyto energie daly za vznik šesteru párových orgánů, které jsou vzájemně propojeny sítí drah a spojnic. Těmi proudí energie (Qi). Máme tedy 24 hodin a dvanáct orgánů, což znamená, že každý orgán má dvě hodiny své nejvyšší aktivity. Zároveň pak má o dvanáct hodin později aktivitu nejnižší. Jedná se v podstatě o biorytmy našich orgánů. Je třeba ještě upřesnit, že vrcholu aktivity dosahuje orgán na konci první hodiny a během druhé hodiny jeho aktivita postupně klesá.

 

Tato jednoduchá pomůcka pomáhá vysvětlit mnohé problémy a nepříjemnosti, které nás potkávají. Vychází z pozorování pochodů v lidském těle a lze ji použít třeba v diagnostice. Zároveň nám dává návod, jak si upravit své biorytmy tak, abychom využili maximum energie nebeské i energie získané z potravy. My si dále řekneme některá specifika a doporučení ke každému orgánu.

Jednotlivé orgány jsou v orgánových hodinách řazeny takto:

 

IMAGE 2024-05-02 10:24:56

Plíce

Mají vrchol aktivity mezi 3-5 hodinou ranní. V tu dobu bychom měli hluboce spát, dýchání se prohlubuje a dochází k regeneraci Plic. Kdo se v tuto dobu probouzí jsou kuřáci a astmatici. Je to však doba, kdy energie začíná proudit více k povrchu, proto se po probuzení hůře usíná. Posílení Plic je důležité, protože řídí naši obrannou Qi.

Tlusté střevo

Má vrchol aktivity mezi 5-7 hodinou ranní. Tato doba je ideální pro vyprazdňování. Zejména ti, kteří trpí zácpou by si měli zvyknout pravidelně vstávat. Sklenice vlažné vody, pohyb, pravidelná snídaně a gravitace pomáhají při problémech s vyprazdňováním.

Žaludek

Dosahuje vrcholu své aktivity mezi 7-9 hodinou ranní. Je to doba, kdy bychom měli snídat, protože žaludek je v tu dobu připraven a zvládne řádnou porci. Zejména lidé s podváhou a vyčerpaní jedinci by neměli dlouho polehávat a včas snídat.

Slezina

V době mezi 9-11 hodinou bychom měli být už po jídle. Slezina v té době extrahuje čistou Qi z jídla, ze které se dále vytváří krev. Kdo se nenasnídal, jede na rezervy, které jak se říká „táhne z paty“, my bychom řekli z Ledvin. Hladovět dopoledne se zkrátka nevyplácí, protože oslabování Sleziny vede ke vzniku vlhkosti, trávícím problémů a chronické únavě.

Srdce

Poledne, tedy období mezi 11-13 hodinou přísluší Císaři – Srdci. Ten má rád klid a mír. Není dobré se stresovat, nebo podléhat negativním emocím, které oslabují Qi Srdce a zhoršují krevní oběh. Je to vhodná doba pro posezení s přáteli, třeba u oběda. Ten by měl být lehký, abychom zbytečně nezatěžovali trávení a nebyli unavení. Kdo má problémy se Srdcem, měl by o dvanáct hodin později v době srdečního minima určitě spát. Případně si dát krátký šlofík kolem poledne, pokud ho přepadne únava. Srdce je podle TČM sídlem ducha Shen, který je mimo jiné zodpovědný za dlouhodobou paměť.

Tenké střevo

Časné odpoledne mezi 13-15 hodinou je obdobím Tenkého střeva. To má za úkol vstřebávat čistou Qi a oddělovat ji od kalné, která klesá dolů. Proto se může projevit lehká únava, způsobená horkem z trávení. Pomůže lehká procházka nebo se krátce protáhnout.

Močový měchýř

Má vrchol své aktivity mezi 15-17 hodinou odpolední. Výkonnost klesá, je čas zpomalit. Močový měchýř nesnáší tlak a stres. Je to ideální doba věnovat se svým koníčkům a zájmům. Nebo odpočívat, jít na procházku, prostě vypnout.

 

Ledviny

V době mezi 17-19 hodinou mají svůj energetický vrchol Ledviny. Říká se, že se silnými Ledvinami se lze dožít stovky. Tento malý orgán je sídlem Ohně i Vody, obsahuje esenci Jing, která definuje naši vitalitu a dlouhověkost a odpovídá mu krátkodobá paměť. Měli bychom si je hýčkat. Třeba tím, že nebudeme zbytečně prochládat, budeme dostatečně pít, dobře jíst a spát. Ledviny jsou náš nejcennější poklad a kdo se cítí kolem šesté hodiny unavený, měl by si krátce zdřímnout.

Perikard

Čas mezi 19-21 hodinou patří Perikardu. Ten se také nazývá ochránce Srdce. Má za úkol hlídat Srdce před emočním zraněním a dalšími škodlivinami. Je to obal srdce, hlídající Císaře. V této době by už děti měly jít spát, protože jsou emočně hodně zranitelné. Je to také poslední možnost něco sníst, aniž bychom si zatížili trávení a zhoršili spánek.

Tři zářiče

Tento hypotetický (imaginární) orgán má vrchol aktivity mezi 21-23 hodinou. Jeho funkcí je rozvádět základní životní energii do všech orgánů v těle. Dělí se do tří pater a zahrnuje celou hrudní a břišní dutinu. Aby mohl správně plnit svoji funkci, potřebuje klid. Práce večer a ponocování způsobí přílišné stoupání energie do horního zářiče (sem patří Plíce a Srdce) a zhoršený spánek.

Žlučník

Mezi 23-1 hodinou je období Žlučníku. V této době by měl být každý v posteli a spát. Žlučník řídí rozhodnost a proto platí, že kdo chodí dřív spát, zvládne toho za den víc. Kdo nemůže spát, měl by se věnovat třeba meditaci, nebo zkusit řízenou relaxaci v posteli. Dráha Žlučníku vede od vnějšího koutka oka přes hlavu a v těsné blízkosti kloubů až na nárt. Ponocování vede ke zhoršování zraku a bolestem hlavy a kloubů. 

Játra

Mezi 1-3 hodinou noční je maximum aktivity Jater. Ta by měla být nasměrována do regenerace, podle TČM podpory krve Jater. Játra se detoxikují a opravují a potřebují klid. Kdo ještě nespí, bude mít ráno pomalý rozjezd. Dlouhodobé ponocování vede k vyčerpání a poruchám spánku. Smyslovým orgánem Jater jsou oči, které ponocováním nejvíce trpí. Pro ženy je důležité vědět, že krev Játra ovlivňují menstruaci a také dávají vlasům barvu.

 

IMAGE 2024-05-02 10:31:16

Orgánové hodiny jsou skvělým pomocníkem, který by zasloužil zařadit do školních osnov. Dodržováním řádu a se učíme správným návykům a tím pomáháme předcházet nerovnováhám-disharmoniím, které nazýváme nemoc. 
 
 
Radim Jakeš
 
11zon_cropped-2

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory