Mycomedica hory
Informační lišta

Nenechte se v létě sžírat horkem 

Letní čas má každý rád. Odpadá starost, co si obléct a dovolené jsou za dveřmi. Příroda však nečeká a každoroční horka nám chystá s předstihem. Co dělat, když je pobyt pod stromem u vody tajným přáním, zatímco my musíme přežívat v betonové džungli?

Všechno záleží na našem nastavení. Tím se míní naše vnitřní prostředí. Co ho ovlivňuje? Pitný režim, dýchání, strava, spánek a aktivity. To, jak reagujeme na disharmonii, řekněme zanedbaný pitný režim a ponocování, závisí také na věku a konstituci. Všeobecně se děti, lidé starší a s nadváhou přehřívají více. Dále jsou to ženy v období menopauzy a lidé po razantní léčbě, zraňující Yin.

 

An,Exhausted,And,Sweaty,Young,Asian,Woman,In,Sportswear,Is

Když oheň šlehá

Oheň je v lidském těle patologickým projevem tepla nebo žáru, což jsou dvě energie prvku Ohně. Je to v podstatě intenzivnější podoba horka a jeho přirozeností je šlehat vzhůru a spalovat. Přináší výrazný neklid až podrážděnost, nespavost, zarudlost (včetně očí), zvyšuje tlak, způsobuje opary a kožní zarudlé projevy. Jedná se o horko a oheň z plnosti, který je třeba vypustit a zároveň ochladit přehřátou krev. 

Na oheň je expertem Ohňovec, obsažený ve směsi MyFire a používaný zejména při problémech žaludku a jater. Je povahy studené a spolu s dalšími bylinami si poradí se všemi podobami a projevy ohně v akutní i chronické podobě.

Je třeba dodat, že alkohol je v tomto případě naprosto nevhodný, stejně jako příliš výživná a zahřívající jídla. Oblíbené grilovačky s alkoholem je vhodné omezit na grilovanou zeleninu a sýr se salátem a maximálně nealko pivem.

Osvěženíposílení Císaře

Krev je nositelkou Qi, zprostředkovává výživu, úklid, zateplení a chlazení. Když se krev přehřeje, začne Srdce zrychlovat svoji činnost, aby ji dostalo k povrchu a my se ochladili. Po delší době, i když se všemožně snažíme pít, se stává hustší a my se začneme cítit unavení. Je to do jisté míry obranná reakce, protože nutit se do dalšího výkonu s sebou nese jen další ztrátu tekutin. A také poškození endotelu neboli vnitřní výstelky cév krevních a lymfatických a také srdce! To vede ke vzniku zánětů, nebo krvácení.

MyHeart je kombinací Reishi a bylin na posílení Qi, krve, Yin a také Srdce a cév. Dokáže rovněž podporovat „rození tekutin“, pročišťovat horko, osvěžovat krev a utišovat ducha. Uplatní se v době veder jako dobíječ energie a podpora mentálních funkcí, paměti a spánku. MyHeart ocení také kardiaci a sportovci na podporu srdečně-cévního systému. Pro lepší účinnost směsi je lepší vyměnit alespoň na čas kávu za zelený čaj.

Křehká Yin a něžná stvoření

Řeč je samozřejmě o ženách, které mají zpravidla teplo rády. Alespoň do doby hormonálních změn, provázených pocity horka, nočním (i denním) pocením, únavou, nespavostí, suchostí sliznic a dalších projevů snížené či nevyrovnané produkce estrogenu.

Tady už nepomůže jen chladit a odvádět horko a oheň. Na scénu totiž vstupuje prázdné horko, týkající se Ledvin. Když se Yin Ledvin oslabí, může převážit Yang, který když nemá kotvu (Yin) tak se utrhne a vyletí nahoru. Děje se to nejčastěji v noci a nad ránem a vede k probouzení, čímž se zhoršuje spánek a další regenerace.

MycoMeno je kombinace Reishi, Cordyceps a čínského děhele na podporu krve a Ledvin. Extrakt z červeného jetele a dalších bylin je zdrojem fytoestrogenů, které zmírňují projevy menopauzy a upravují menstruační cyklus. Směs je určená i mladším ženám při poruchách menstruačního cyklu v souvislosti s nižší hladinou estrogenu, sklonu k potratům nebo předčasné menopauze. 

Prevenceharmonizace

Jak již bylo zmíněno, je lepší se přehřátí vyhnout úpravou životosprávy. V létě je někdy problém jít spát, když je venku ještě šero. Je to i přirozeností, méně spát. Spánkový deficit se dá dohnat krátkým zdřímnutím odpoledne. Raději si nařiďte budík na maximálně hodinu, jinak budete po probuzení zpomalení. V jižních státech dodržovaná siesta má blahodárný vliv na srdečně-cévní systém a celkovou výkonnost. Platí to i u dětí, kterým krátké zdřímnutí osvěží krev a po probuzení budou mít zdravý hlad.

Pít se má ve vedrech dříve, než dostanete žízeň. A co pít? Ideálně vodu a minerálky. Kdo má potíže s trávením, ocení sodovou vodu, která má lehce kyselé pH, čímž „nahodí“ žaludek. Tekutiny by neměly být ledové, slazené a s kofeinem. Vlažný ovocný čaj nebo ovoce přidané do džbánu s vodou zpestří chuťovou paletu.

V horku se snižuje náš kalorický příjem asi o čtvrtinu. To je jedno řádné jídlo, nebo ještě lepší – ubrat na porcích. Zejména u hubenějších by vynechání jídla vedlo k hypoglykémii a slabosti. Je jasné, že tučná a moučná jídla jsou tabu, zato je to ideální doba, jak něco shodit.

Pohyb je prevencí přehřátí, v létě je ve vyšší intenzitě možný brzy ráno nebo večer. Šťastný je ten, kdo má bazén s protiproudem, ostatní musí vyrazit k vodě a doufat, že si zaplavou.

Preventivní užívání bylinných směsí může odpovídat denní době. Ráno vypustíme oheň pomocí MyFire, který nás může provázet i přes den. Večerní osvěžení a posílení zabezpečí MyHeart. A oheň nemá šanci!

 

Just,Having,A,Power,Nap.,Shot,Of,A,Young,Woman

 

Radim Jakeš

11zon_cropped-2

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory