Mycomedica hory
Informační lišta
Zpět na houbář

Lékořice

Lékořice (sladké dřevo, glycyrrhiza glabra) je vytrvalá léčivá rostlina, která může dorůst výšky i více než metr. Pochází ze Středního východu a ze Středomoří. U nás se lékořice vyskytuje hlavně na jižní Moravě. První zmínka o ní je v herbářích z období starého Egypta a Číny. Z lékořice se využívají kořeny a oddenky. Jejich účinků využívá klasická i tradiční medicína, stejně tak potravinářský průmysl.

Mezi nejvýznamnější látky, které lékořice obsahuje, patří saponin glycyrrhizin, která je až 50x sladší než sacharóza. Dále pak je to kyselina glabrinová a její glykosidy, flavonoidy, hořčiny, např. glycyramarin, kumariny a látky podobné steroidním hormonům.

V medicíně se využívá jako prostředek podporující vykašlávání (expektorans) a diuretikum. Má též protizánětlivé (antiflogistikum) a antibiotické účinky. Snižuje tvorbu žaludeční šťávy, pomáhá tak v léčbě žaludečních vředů (antiulcerosum) a působí mírně projímavě (laxans). Uvolňuje také křeče (spazmolytikum). Pro svou chuť se také používá jako chuťové korigens.

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory