Mycomedica hory
Informační lišta

Co jsou to chlamydie, jak je poznáme a jak je léčit? 

Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. Nicméně chlamydií je mnoho druhů a některé z nich se projevují jako infekce dýchacích cest, očí nebo jiných orgánů v těle.

Západní medicína si s nimi často neví rady, a i pro čínskou medicínu bývají chlamydie často oříškem. Nebo spíše je jejich léčba během na dlouhou trať. 

Chlamydie jsou mikroskopické organismy parazitující uvnitř živých buněk. I když svou velikostí připomínají viry, řadí se mezi bakterie. Na rozdíl od běžných bakterií získávají energii a rozmnožují se pouze uvnitř buněk hostitele. Přežívají v buňce v neinfekční podobě a mohou buď způsobit rozpad buňky, čímž se uvolní do okolí, nebo zůstat uvnitř buňky a uvolňovat se pomocí exocytózy.

 

Pelvic,Pain,Stomachache,Medical,Healthcare,Concept.,Hands,Of,Young,Woman

 

 

Typy chlamydiových infekcí 

Chlamydiové infekce je často obtížné správně diagnostikovat kvůli jejich podobnosti s jinými infekcemi. Mezi nejvýznamnější druhy chlamydií patří:

 • Chlamydia trachomatis, které způsobují problémy urogenitálního ústrojí,  
 • Chlamydia pneumoniae, které způsobují plicní problémy
 • Chlamydia psittaci, což je primárně zvířecí patogen, který se ale může přenést i na člověka.

Přenos chlamydií 

Nejčastější způsoby přenosu chlamydií:

 • Sexuální přenos: Hlavně Chlamydia trachomatis, která je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí.
 • Kapénková infekce: Přenos slinami, mluvením nebo kontaktem s kontaminovanými předměty.
 • Kontaminované předměty: Ručníky, ložní prádlo nebo veřejné sprchy.
 • Přenos při porodu: Infikovaná matka může nakazit novorozence.
 • Přenos ze zvířat: Chlamydia psittaci se přenáší trusem nebo peřím zvířat.

Projevy chlamydiových infekcí 

Urogenitální infekce

Chlamydia trachomatis se přenáší pohlavním, análním i orálním stykem. Nejohroženější jsou lidé ve věku 15-30 let. Tato infekce často probíhá bez příznaků, což komplikuje její diagnostiku a léčbu. U mužů se projevuje zánětem močové trubice s příznaky jako pálení při močení a výtokem. U žen se infekce projevuje výtokem, bolestí při styku a krvácením mimo cyklus.

 

Infekce dýchacího traktu

Chlamydia pneumoniae je častým původcem plicních onemocnění. Příznaky zahrnují dráždivý kašel, bolest hlavy, únavu a zvýšenou teplotu. Infekce může probíhat jako běžné nachlazení nebo chřipka, ale může vést i k závažnějším stavům jako zánět průdušek nebo zápal plic.

 

Psitakóza

Psitakóza, způsobená  Chlamydií psittaci, je infekce, kterou mohou lidé získat od ptáků, hlavně papoušků a holubů. Projevy zahrnují suchý kašel, dušnost, horečku, zimnici, únavu, bolesti svalů a hlavy, někdy i nevolnost a průjem. Infekce může být mírná jako nachlazení nebo vážná jako pneumonie. 

 

Komplikace chlamydiových infekcí 

Pokud infekce není rozpoznána a léčena včas, může vést k vážným komplikacím. Chlamydie se mohou šířit do dalších orgánů a způsobit:

 • Reaktivní artritidu: Zánět kloubů, který postihuje dolní končetiny.
 • Astma a chronickou obstrukční plicní nemoc: Po neléčené infekci dýchacích cest.
 • Oční infekce: Může vést až k slepotě.
 • Sterilitu: Nejčastější komplikace u mužů i žen.
 • Zánět srdeční svaloviny a mozkových blan: Vzácné, ale závažné komplikace.
 • Autoimunitní onemocnění: např. roztroušená skleróza, postižení štítné žlázy nebo chronický únavový syndrom.

Jak k chlamydiím přistupuje tradiční čínská medicína? 

Zde záleží na fázi infekce.

Akutní fáze infekce chlamydiemi 

Pokud je fáze nakažení akutní, a hlavně pokud člověk vnímá nějaké příznaky, pak se problém řeší na základě diagnostiky příznaků.

 

Urogenitální infekce

 se řeší jako horko či spíše vlhké horko v urogenitálním ústrojí. Většinou na podkladě nedostatečnosti Qi Sleziny. Typickými projevy jsou výtoky, často žluté, svědivé a zapáchající. Může být i svědění bez výtoků.

Z prostředků čínské medicíny by bylo možné použít třeba:

 • vitální houbu Coriolus 
 • recept Si Miao San (Čtyři zázraky)

 

U plicních infekcí 

Jde opět o oslabení Plicní Qi a následujíc napadení větrným horkem či toxickým horkem.

Z prostředků čínské medicíny by bylo možné použít třeba:

 • vitální houbu Coriolus 
 • recept Shuang Huang Lian Tang (Stříbrný dech)
 • recept Qing Zao Jiu Fei Wan (Vyschlý pramen) 

Tento postup je vhodný hlavně v časné fázi napadení organismu chlamydiemi.

 

Chronická chlamydiová infekce 

Mnohem častěji přistupujeme k léčbě v okamžiku, kdy už jsou chlamydie hezky zabydlené v našem organismu a čekají na příležitost, kdy se tělo oslabí (stresem, přepracováním se), oslabí se naše imunita, a ta přestane mít chlamydie pod kontrolou. Ty se pak „začnou hlásit o naši energii“, což poznáme podle typických příznaků, které jsou většinou podobné těm výše uvedeným v akutní fázi, ale nemají tak dramatický průběh. Spadají do kategorie, kterou v čínské medicíně označujeme jako „skrytý patogen“ (sem patří i chronická borelióza či chronické kvasinkové infekce). 

Léčba samozřejmě záleží na příznacích. Někdy je možné použít výše uvedené prostředky. Co je ale nejdůležitější v tento okamžik – razantní posílení imunitního systému, aby tělo tyto patogenní mikroorganismy dostalo opět pod svou kontrolu.

Obvykle se doporučují kombinaci tří prostředků:

 • houba Coriolus – jde o houbu, která razantně stimuluje imunitní systém. Z vitálních hub je to nejsilnější zabiják čehokoliv, co do organismu nepatří. Včetně chlamydií, a to jak plicních, tak vaginálních. Pozor zvláště u vaginálních, ale i u plicních chlamydií, dáváme Coriolus i partnerům! 
 • houba Polyporus – jde o houbu, která stimuluje imunitní systém a odvádí z organismu vlhkost. Jde o to, že musíme nejen chlamydie vybít, ale je třeba je zbavit i potravy. A tou je podle čínské medicíny vlhkost. Stejně postupujeme třeba u kvasinkových infekcí.
 • bylinný recept MyRemover 2, který se efektivně ničí nejen chlamydie, ale i kvasinky (kandidy), ale i další chronické infekce a záněty způsobené EB viry, herpetickými viry apod.. Je vhodný i u roupů, tasemnic či škrkavek.

 

Jak dlouho trvá léčba  
 

Stejně jako u ostatních „skrytých patogenů“ trvá léčba řádově měsíce někdy i rok a více. Nicméně pacient musí vidět neustálé zlepšování stavu. Někdy je to jako na houpačce. Chvíli je člověk zcela bez příznaků a obtíží, ale pak se, obvykle po nějakém oslabení, příznaky znovu vrátí. Chce to hodně trpělivosti!

 

A také se snažit žít podle pravidel Cesty želvy. Kontrolovat své emoce a nestresovat se, nepřepracovávat se a dostatečně odpočívat, ale také se přiměřeně hýbat (pohyb nesmí být vyčerpávající), dostatečně spát a kvalitně, pravidelně a pestře jíst. Z pohledu čínské medicíny je třeba stravování posilovat Slezinu a odvádět z organismu vlhkost viz článek zde: https://www.cestazelvy.cz/clanky-stravovani-u-vlhka-a-zahleneni.html. Na odvedení vlhkosti z organismu je kromě Polyporu vhodná i slzovka (viz produkt MycoClean).

Slovo na závěr

Neléčené chlamydiové infekce jsou nebezpečné kvůli dlouhodobému poškození tkání, které mohou způsobit. U žen mohou vést k zánětlivým onemocněním pánve, neplodnosti a komplikacím během těhotenství, zatímco u plicních infekcí mohou vyvolat chronická respirační onemocnění, zápal plic a exacerbace (výrazné zhoršení) chronických onemocnění jako CHOPN. 

 

Infekce oslabují imunitní systém, zvyšují riziko dalších infekcí, jako je HIV, a jsou spojeny s extrapulmonálními (mimoplicními) komplikacemi, včetně aterosklerózy. 

 

Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci těchto komplikací, přičemž asymptomatické průběhy infekcí často vedou k jejich přehlédnutí a přenosu na další osoby.

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory