Mycomedica hory
Informační lišta

Extrakt nebo prášek?

„V závislosti na využití lze používat houby ve formě BIO prášku nebo extraktu. Je tedy extrémně důležité zvolit takový produkt, který pro vás bude nejvhodnější a zároveň takový, který nebude naše tělo zanášet nečistotami. Každý člověk reaguje na látky obsažené v houbách odlišně, proto může být správnou volbou prášek, extrakt nebo kombinace obojího. Nicméně ve vědeckých studiích se ve většině případů používají houby zpracované extrakcí. A to už o něčem vypovídá.“

Jak prášky, tak extrakty mají své výhody a nevýhody. Běžně doporučujeme užívat vitální houby ve formě extraktu. Důvod je jediný. Pokud chceme využít co nejvíce účinných látek z houby, musíme ji nějakým způsobem zpracovat, abychom narušili chitinový obal houbové buňky. Člověk nemá potřebné enzymy pro trávení chitinu, takže při trávení nedokáže uvolnit účinné látky z buněčné stěny houby a vyloučí je. Aby se tak stalo, je nutné houby zpracovat tzv. extrakcí. Při extrakci se chitinové spoje rozpustí horkou vodou. Ta uvolní houbové polysacharidy a umožní plně rozvinout účinky všech bioaktivních látek. Nestravitelný podíl vlákniny se zcedí a odstraní. Proto jsou houbové produkty ve formě extraktů oblíbené velkým množstvím lékařů a terapeutů.

Medicinal,Mushrooms,-,Healthy,Nutrition

 Možnosti zpracování:

 a, odvary

Ze sušených hub si uděláme odvar. Tato metoda vychází z tradice, nicméně je třeba velkého množství hub, abychom dosáhli terapeutických účinků.

 b, houbový prášek neboli biomasa

Sušené houby se rozemelou na velmi jemný prášek. Částečně se tím naruší částečně chitinový obal a tělo je schopné z houby vytěžit účinné látky. Je pro terapii vhodný, ale jeho působení je jemnější.

 c, extrakty

Jemnou extrakcí horkou vodou dokážeme prolomit chitinovou bariéru a vytěžit z houby maximální množství účinných látek. U většiny druhů hub je třeba na konci procesu extrakce provést ještě vysrážení etanolem (tzv. dvojitá extrakce), jelikož některé účinné látky jsou ve vodě nerozpustné. 

Extrakce je nejoptimálnější zpracování hub pro lékařské účely. I proto je drtivá většina studií prováděna s extrakty, a ne s houbovým práškem. Hlavními (ale ne jedinými) účinnými látkami vitálních hub jsou polysacharidy (a to hlavně β-(1, 3)-D-glukany). Zatímco v sušeném prášku je cca 0,5‒3 % polysacharidů, v našich extraktech jich je 30 %. Extrakty jsou tedy asi 30x koncentrovanější než houbový prášek.  

Většina produktů MycoMedica obsahuje houbové extrakty standardizované na 30 % polysacharidů. Podle našeho názoru jde o optimální poměr. Nabízíme ale i houby vyšších koncentrací, třeba s 50 % polysacharidů. Zvyšováním množství polysacharidů se ale logicky ochuzujete o některé ostatní látky, a to může mít vliv na charakter houby.

 

 

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory