Mycomedica hory
Informační lišta

Dětská imunita očima tradiční čínské medicíny

Dětská imunita. To je téma, které by chtěla mít v malíčku snad každá maminka. Proč já nešla na doktorku, litujeme ve chvíli, kdy je náš malý poklad nemocný. O imunitě se hodně mluví a píše, jenže většinou jen z pohledu takzvané západní medicíny. Ale on existuje ještě jiný přístup, který zbytečně zůstává trošku upozaděn: tradiční čínská medicína. Ta přistupuje k dětské imunitě způsobem, který je většině maminek přirozeně blízký. Zaměřuje se totiž na prevenci, a pokud se už nějaká ta nemoc objeví, hledá účinnou pomoc v přírodě kolem nás.  

V klasických čínských knihách se obvykle děti označují jako malí lidé nebo také malí přátelé„Léčení dětí v tradiční čínské medicíně je oproti dospělým trochu odlišné, nejsou totiž do určitého věku pouze jakousi zmenšeninou nás dospělých. Proto k nim musíme při léčbě přistupovat jinak než k dospělým pacientům. Ten přístup je rozdílný v mnoha ohledech. Už jenom dělat diagnostiku malým dětem je často náročné, zvláště pokud jsou živější.“ říká terapeut tradiční čínské medicíny.

Velký rozdíl ale je v tom, že děti se rodí s orgány ne zcela vyvinutými. Proto jsou malé děti mnohem citlivější a také proto by se dvouleté dítě nemělo stravovat jako dospělý člověk. Pálivé, kořeněné, smažené apod. by mělo být tabu, protože by mu mohlo příliš zatížit trávicí systém a vytvořit mnohé zdravotní nerovnováhy.

„Když jsme u toho trávení, tak malé děti, zvláště pokud jsou ještě kojené, mají mnohem propustnější střeva, a tak se různé nepřátelské látky mohou lehce dostat do oběhu. Stejně tak respirační systém ještě není plně vyvinutý a malé děti jsou tak náchylnější“ dodává terapeut.

Slezina a dětská imunita

Druhou příčinou slabší imunity bývá oslabená energie Qi Sleziny. Co tím myslíme? Qi /čteme čchi/ je v tradiční čínské medicíně pojem označující životní energii. A slezina psaná s velkým S je v čínském léčebném pojetí víc, než jen „malý orgán“ vlevo pod žebry. Slezina je vnímána jako orgán zodpovědný za řízení celého trávicího systému. A ten má v klasickém medicíně velmi důležitou funkci – proměňovat potravu, ale také tekutiny a vdechovaný vzduch na energii Qi nutnou pro fungování našeho těla i ducha. Bez Qi není života, bez Sleziny není dostatek Qi. Proto čínská medicína klade velký důraz na stravu, na pečlivý výběr potravin, které podporují zdraví Sleziny.

V jedné ze starých knih se píše: „Přepravní a přeměnné funkce nejsou u dětí dostatečně silné a úplné, proto může snadno dojít k jejich poškození v důsledku nevhodné stravy“. Je to tak, malé děti ještě nemají systém Sleziny dostatečně vyvinutý, a proto jsou citlivé na různé dietetické chyby. Proto také často trpí problémy trávicího traktu, jako je nadýmání, bolesti bříška, zvracení, průjmy apod.

Oslabená Qi Sleziny může u dětí vyvolat:

  • Zpomalení trávení. To způsobí nedostatečnou tvorbu energie Qi a také krve, což je v čínském pojetí symbol pro výživu organismu. Tento nedostatek se pak projevuje jako: slabá imunita, únava, bledost, vývojové problémy, oslabení ostatních orgánů nebo funkcí atd. Při zpomalení trávení dále dochází ke kumulaci potravy. Ta se zablokuje a máme tu nadýmání, říhání, škroukání, bolesti bříška apod.
  • Hromadění odpadních látek. Z nich se následně tvoří patologická vlhkost a takzvaný hlen. Vlhkost se projeví např. průjmem. Hleny jsou v podstatě sražená vlhkost ze špatně strávené potravy. Je dobré vědět, že Slezina je vždy místem jejich tvorby. Proto za tvorbu hlenů může především to, co jíme. Hleny v těle nechceme, mohou se hromadit a pak brání volnému toku energie Qi v těle.
  • Oslabení zvedací funkce Sleziny. Správně má Slezina čistou esenci z potravy posílat nahoru k Plicím a Srdci, které ji pak distribuují do celého organismu. Číňané říkají, že Slezina je zodpovědná za vzestup čistého. Oproti tomu žaludek má za úkol ty méně čisté zbytky posílat směrem dolů. Říká se, že žaludek řídí pokles kalného. Pokud má ale Slezina svou funkci oslabenou, posílá to své čisté špatným směrem. No a na světě je průjem.
  • Stagnující potrava. Ta vytváří takzvané horko. To stoupá přirozeně vzhůru a vyvolává stavy jako reflux, pálení žáhy či krvácení dásní při čištění zubů. A toto horko, spojí-li se ještě s vlhkem, způsobuje různé druhy chronických zánětů, u dětí třeba ve středním uchu. 

Ano, všechny tyto problémy může způsobit oslabená Slezina neboli oslabené trávení. Z toho vyplývá, že stravování hraje velkou úlohu v tom, jestli budou děti zdravé či nemocné. A pokud jsou nemocné, úprava jídelníčku může – na rozdíl od dospělých - jejich zdravotní stav výrazně ovlivnit. Samozřejmě k lepšímu.

 

The,Little,Boy,In,The,Kitchen,Eagerly,Eating,Rice,With

Na čem si Slezina pochutná

Základem jídelníčku zdravého dítěte by měly být složité sacharidy doplněné malým množstvím vysoce hodnotných bílkovin a porcí lehce povařené zeleniny. Děti samozřejmě potřebují stravu, která je čerstvá a chutná, velmi vhodné jsou lokální potraviny. Většinu potravin stačí lehce povařit, aby jídlo zůstalo křupavé. Trávení začíná již v ústech, proto je dobré děti učit, aby jídlo nejdříve důkladně rozžvýkaly a vychutnaly si každé sousto. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme a u dětí, které potřebují kvalitní stravu pro svůj zdravý́ vývoj, to platí dvojnásobně.

Obecně se dá říci, že potraviny, které posilují Slezinu, jsou neutrální nebo teplé sladké povahy: lehké obiloviny, zvláště bílá rýže a rýžová kaše (congee), oves, pražený ječmen, lepkavá (sladká) rýže, špalda, dýně, sladké brambory, celer, tykev, mrkev, kukuřice, pastinák, cizrna, černé fazole, batáty, jamy, hrách, vlašské ořechy, kuřecí maso, hovězí maso, jehněčí maso, játra, ledvinky, makrela, tuňák.

Jako součást zdravého jídelníčku dobře fungují i vitální houby, jejichž nejrůznější přínosy pro organismus připisované tradiční čínskou medicínou, jsou stále častěji potvrzovány také moderními vědeckými studiemi.

Co Slezina nemá ráda, jsou nevařené a syrové potraviny chladné povahy (zejména na podzim a v zimě): saláty, syrové ovoce (celé ale i vymačkaný džus, zvláště z citrusů), pšenice, klíčky a obilné výhonky, syrová zelenina, rajčata, špenát, mangold řapíkatý (římský špenát), tofu, jáhly, chaluhy, sůl, příliš velké množství sladkých jídel a koncentrovaná sladidla. 

Také příliš nemusí hnědou rýži a potraviny, které zadržují a vytvářejí tzv. vlhkost v těle: zmrzlinu a mléčné výrobky (kromě malého množství másla a jogurtu). Nebude rozhodně spokojená s cukrem a čokoládou, dokonce ani nemá moc ráda semínka, ovšem s výjimkou vlašských ořechů.

Nebojte se vyzkoušet houby

Ale vraťme se zpět k vitálním houbám. Třeba taková houba Reishi. Je považována za královnu mezi houbami a to plným právem. Reishi obsahuje mnoho bioaktivních látek, které ji dělají naprosto jedinečnou. V Reishi můžeme najít kromě vitamínů, minerálů i velké množství polysacharidů beta glukanů, ganoderanů, ale také steroidů, cyklických esterů laktonů, triterpenů, kam patří i kyselina ganoderická či lanostany. Díky tomu dokáže Reishi podpořit organismus a udržovat tak naši přirozenou obranyschopnost, jakož i přispívat k zachování normální funkce oběhového systému. 

Najdete ji třeba v Dračím sirupu nebo produktu MycoComplex. Sirup je vhodný především pro malé děti, které nejsou schopné polykat tabletky. Sirup obsahuje houby Reishi a Cordyceps, Echinaceu a Acerolu (přírodní zdroj vitamínu C) a maminky ho začínají používat už během letních měsíců, kdy děti čeká návrat do dětského kolektivu, chladný podzim a dlouhá zima.

MycoComplex je vhodný pro větší děti (od 5 let) i pro dospělé. Rovněž obsahuje vitální houby Reishi a Cordyceps, Acerolu a navíc houby Agaricus a Shiitake. Agaricus je ze všech vitálních hub nejaktivnější a díky tomu je velmi vhodný pro udržování správné funkce imunitního systému.

K houbám přidáváme často i MycoClean, který obsahuje extrakt ze slzovky.

Zbavit se obtíží u dětí bývá obvykle mnohem snadnější a rychlejší než u dospělých. Nemoci u dětí přicházejí rychle, ale většinou i rychle odejdou. Je tak třeba věnovat velkou pozornost vhodnému jídelníčku a péči o zažívání, kterému čínská medicína symbolicky říká „zdravá Slezina“. Vždyť ona je zodpovědná za imunitu malých lidí, malých přátel, zkrátka našich dětí. V tom případě je pro nás nejdůležitějším orgánem na světě. 

 

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory