Mycomedica hory
Informační lišta

Wide,Angle,Picture,Of,Beautiful,Young,Girl,Kid,Wearing,Casual

Chronický únavový syndrom pohledem čínské medicíny 

Únava a vyčerpání organismu jsou jedny z nejčastějších problémů, s nimiž lidé přicházejí do ordinací terapeutů čínské medicíny. Není se čemu divit. Lidé jsou přepracovaní, vystresovaní, imunita populace klesá a vztahy mezi lidmi se zhoršují. Chybí nám odpočinek, radost a spokojenost. To vyčerpá každého.  

Únavu nepřichází lidé řešit jen jako únavový stav samotný, ale bývá často prvním příznakem  jiných nemocí - únava po porodu, po prodělaném covidu, jako součást skrytých patogenů (chronické borélie nebo chlamydie), ale také únava provázející mononukleózu nebo nádorová onemocnění. Únava je též projevem nedostatečné funkce štítné žlázy a dalších skrytých onemocnění.

Běžná vs patologická únava 

V počátečních fázích bývá únava přirozeným jevem, reakcí organismu na nepřiměřený výdej energie nebo neschopnost organismu dostatečně vytvářet energii z potravy. Je to signál našeho těla, který nás nutí zareagovat - zpomalit aktivity nebo se najíst, aby organismus doplnit potřebnou energii . Do určité míry je tedy únava přirozená. 

Patologickou se únava stává tehdy, pokud je vyčerpání neúnosné nebo dlouhodobé a orgány odpovědné za doplňování energie nestíhají energii rychle a efektivně doplňovat, nebo jsou oslabené a pracují špatně. Hranice mezi přirozenou a patologickou únavou je u různých lidí různá. 

Za patologickou únavu považujeme stav, kdy člověk nemůže vykonávat běžné každodenní činnosti, které dříve bez problémů zvládal. Zde je třeba zohlednit i postupující věk, v šedesáti letech člověk logicky nezvládne tolik aktivit jako ve dvaceti. Znamením toho, že únava přestává být fyziologická a stává se patologickou, je neschopnost „dobít baterky“ v přiměřeném čase. Například pokud jste celý víkend odpočívali, ale únava přetrvává, nebo se ráno budíte už unavení, je něco špatně.

Chronický únavový syndrom 

Jedním z druhů únav, která se objevuje stále častěji, je chronický únavový syndrom (Chronic Fatigue Syndrom - CFS) nebo též syndrom chronické únavy a imunodeficience (Chronic Fatigue immunodeficincy syndrom), což vnímáme jako přesnější název.  

Jde o onemocnění charakterizované silnou únavou a tělesným i duševním vyčerpáním, které se zhoršuje i po lehké námaze a nezlepšuje ani po dlouhém odpočinku. Kromě únavy, pociťuje pacient i další příznaky, jakými jsou zvýšená teplota, střídání pocitů horka a chladu, oteklé a bolestivé uzliny, bolest svalů a kloubů, bolesti hlavy, poruchy nálady a spánku, oteklé lymfatické uzliny, problémy se soustředěním a citlivost na světlo, zvuky a pachy atd. Mohou se přidávat i různé psychické nerovnováhy jako deprese, úzkosti, podrážděnost, problémy s pamětí a s koncentrací. 

Podle statistik trpí reálným chronickým únavovým syndromem přibližně každý dvoustý člověk. Ve skutečnosti však může být toto číslo mnohem vyšší.  

Pro západní medicínu je CFS stále málo pochopeným problémem, který se dříve označoval jako myalgická encefalomyelitida (ME), chronická mononukleóza nebo postvirový syndrom. Výzkumy naznačují, že většina pacientů s CFS má zvýšené protilátky proti enterovirům nebo EB virům, ale ne všichni. Chronický únavový syndrom tedy často velmi úzce souvisí se stavem našeho imunitního systému.
 
Text,Chronic,Fatigue,Syndrome,Or,Cfs,On,Light,Box,In

Rozdíl mezi západnímvýchodním přístupem k léčbě 

Rozdíl v přístupu k léčbě skrytého patogenu mezi čínskou a západní medicínou je ten, že čínská medicína hledá cesty, jak patogen nejen zlikvidovat, ale i posílit tělo, zatímco západní medicína často pouze eliminuje patogen, což může tělo dále ještě více oslabit. Antibiotika jsou příkladem tohoto postupu. Jsou nutná v počáteční stavu závažné infekce, ale ve fázi chronické, jakou je CFS, je vyžadován jiný přístup.

Příčiny chronického únavového syndromu očima TCM  

Čínská medicína nevidí pouze jednu příčinu únavového syndromu. Sice by se na první pohled mohlo zdát, že únava je následkem nedostatku energie Qi, ale u chronického únavového syndromu to není takto jednoduché. 

Jde o multisystémové onemocnění, jehož etiologie není zcela jasně prozkoumaná. Jednoznačně souvisí s velkým stresovým zatížením, vyčerpáním z přepracování, nekvalitní stravou, nedostatkem přiměřeného pohybu a spánku apod. 

Níže si vysvětlíme možné příčiny chronického únavového syndromu blíže, jak je popisuje TCM.

Full-length,View,Tired,Mature,Woman,Felt,Asleep,On,Sofa,,Arrive 

 

Chronický únavový syndrom a vyčerpání energie Qi 

V praxi je těžké rozlišit, zda se jedná o chronický únavový syndrom anebo jen „obyčejné“ vyčerpání energie Qi. Ta hranice je nejednoznačná. Energie Qi se vyčerpává dlouhodobým přepracováváním se, dlouhodobým emočním stresem, nekvalitní stravou, špatnými stravovacími návyky, užíváním chemických léků (typicky nadužíváním antibiotik) apod. Kromě energie Qi mohou být vyčerpané i další důležité substance organismu (slovy čínské medicíny) jako je krev, esence Jing v ledvinách, yinová či yangová energie.

  

Chronický únavový syndrom a skrytý patogen 

Často se chronický únavový syndrom neprojevuje pouze jako běžné vyčerpání organismu, ale často bývá důsledkem tzv. skrytého patogenu. Tento koncept popisuje obranyschopnost člověka jako cibuli složenou z mnoha vrstev, které chrání vnitřní orgány. Patogeny obvykle mají za cíl proniknout těmito obrannými vrstvami a dostat do nitra organismu, tam se usadit a čerpat z něj energii. 

Toto se stane pouze, pokud jsme oslabení, máme-li slabou imunitu. Ve většině případů je externí patogen zastavený hned ve vnějších vrstvách. Pokud jsme oslabení, má velkou šanci dostat se do hlubších vrstev, nebo až do našeho nitra. Zde už mu velké nebezpeční nehrozí. „Sedí“ a vyčkává, až naše tělo něco znovu oslabí. V tu chvíli se probere a začne se hlásit o svou energii. A to sebou nese různé neobvyklé příznaky. Typickým a nejčastějším příznakem je únava. Zpočátku se vyskytuje jen občas. U vážnějších stavů jde pak o permanentní únavu. 

Západní medicína tento stav nedokáže diagnostikovat, a tak často lidé končí na antidepresivech. Kromě nezvladatelné únavy bývají příznaky i pocit zvýšené teploty, stěhující se bolesti po těle, chronické záněty, neurologické příznaky, to, čemu říkáme mozková mlha, neobvyklé pocity horka atd.

Skrytý patogen nevzniká pouze po vpádu vnější patogenů, ale může vzniknou i po očkování. Jak do dnešních dnů pozorujeme u pacientů, kteří se nechali očkovat proti covidu. 

 

Yinový oheň

S termínem Yinový oheň přišel poprvé lékař Li Dong Yuan působící v Číně 11. století ve své knize Pi Wei Lun (Pojednání o Žaludku a Slezině). Li Dong Yuen přišel s teorií, že oslabení orgánů Sleziny a Žaludku, jako orgánů zodpovědných za přeměnu potravy na energii Qi, je základem většiny zdravotních problémů, které člověk potkávají. Dále pak řekl, že pokud Slezina a Žaludek nevyrobí dostatek řádné energie Qi, která má vyplnit celý organismus, objeví se Yin Huo (yinový oheň). Vzniká v podbřišku a stoupá nahoru.  

My bychom si mohli spojit Yin Huo s pojmy jako je chronický zánět či autoimunitní onemocnění. Pojem Yin Huo je mnohem širší a může souviset i chronickým únavovým syndromem. 

Organismus je jako nádoba naplněná řádnou energií Qi, která v něm vykonává různé funkce. Pokud v nádobě není dostatek řádné energie Qi, začne se plnit zkaženým Yin Huo. Qi a yinový oheň jsou nepřátelé, buď vítězí jeden nebo druhý.  

Teorie yinového ohně dokáže vysvětlit mnoho zvláštních patologií, které provází člověka v moderní době. Častým příznakem yinového ohně je kromě únavy i to čemu čínští lékaři říkají „chlad dole, horko nahoře“. Nicméně ty příznaky bývají velmi různorodé, ale únava je vždy jejich nedílnou součástí. 

Určitě jsou i další příčiny chronického únavového syndromu a popravdě se ty příčiny i různě prolínají.

Prevenceléčba chronického únavového syndromu podle TCM

Základem bude menší či větší změna životního stylu, taková, aby pomohla předcházet únavě, ale také se jí úspěšně zbavit. Pojďme si říct, co všechno to obnáší.

Zdravý životní styl

 Pohyb a odpočinek

Pravidelný pohyb je nezbytný pro udržení dobré kondice a energie. Měli bychom se hýbat přiměřeně a nezapomínat na dostatečný odpočinek. Nepřepínejte se prací. Nadměrné pracovní vytížení odčerpává naše energetické rezervy.

 Young,Woman,In,Yellow,Coat,Riding,Bicycle,Park.,Active,Day.

 Kvalitní spánek

Spánek je klíčový faktor. Doporučuje se hodně spánku před půlnocí, kdy je tělo schopno nejlépe regenerovat, tzn. ulehat do postele kolem 22 hodiny.

 

 Strava

Je důležité jíst kvalitní, pestré jídlo a pravidelně nejlépe ve stejný čas. Opravdové potraviny, plné výživných látek, jsou základem. Naučte se poslouchat své tělo. Často nám dává najevo, co je pro nás dobré a kdy bychom měli zvolnit.

High,Protein,Healthy,Lunch,Meal,Prep,In,Containers,With,Chicken, 

 Stres a vztahy

Omezte stres a uvolňujte zadržované emoce. Pěstujte dobré vztahy s blízkými.

Omezte konzumaci alkoholu, drog a nadměrný sex. 

Tento základní přístup je skvělým začátkem pro život bez únavy.

Přidejte cvičení Qi GongTai Ji

Jedním z vynikajících způsobů, jak bojovat s únavou a zlepšit své zdraví, je cvičení Qi Gongu nebo Tai Ji. Toto čínské zdravotní cvičení má mnoho přínosů:

  • Pomáhá rozproudit životní energii Qi a uvolnit blokády jak na fyzické, tak na psychické úrovni.
  • Podporuje funkci všech vnitřních orgánů, aby správně fungovaly.
  • Vyžaduje trpělivost a pravidelné cvičení, ale výsledky na naše zdraví jsou opravdu mimořádné. 

Pokud hledáte dobré učitele, můžete zkusit v Praze Vlastu Kroupu z Lotus Nei Gong Praha nebo Radka Koláře z Tai Ji akademie, v Ostravě pak Wendy Přistoupilovou.

 

Najděte odvahu a zkuste akupunkturu 

Výborným pomocníkem při léčbě únavových stavů je akupunktura. Dobrý akupunkturista dokáže pomocí akupunkturních jehel doplnit energii Qi, obnovit její volné proudění a zharmonizovat vztahy mezi vnitřními orgány.

 

Stone,With,Acupuncture,Needles,On,Light,Grey,Marble,Table

Objevte skvělé účinky vitálních hub

Vitální houby jsou v boji s chronickým únavovým syndromem výbornými pomocníky.  

Reishineboli ganoderma či lesklokorka lesklá, je jeden z nejsilnějších podporovatelů naší vitality a imunity. Dokáže podpořit řádnou energii Qi, vytlačit z organismu patogen a obnovit naši životní sílu. Je výborná při řešení chronických zánětů. 

U únavových stavů se často kombinuje s vitální houbou Cordyceps (housenice čínská). Cordyceps je největší dobíječ energie. Posiluje Ledviny a Plíce a je výborný modulátor imunitního systému.  

Pokud je příčinou chronického únavového syndromu „skrytý patogen“, pak sáhněte po  houbě Coriolus neboli outkovce pestré. Je to největší zabiják mezi houbami a dokáže v organismu likvidovat vše, co tam nepatří. Dokáže organismus očistit od virů, bakterií, chlamydií, borelií, kvasinek apod. Ale i od rakovinných buněk, i proto to je nejužívanější houbou u nádorových onemocněních. 

Neváhejte přidattradiční byliny  

Tradiční čínská medicína nabízí řadu bylinných směsí, které mohou pomoci vyřešit onemocnění. Nicméně je důležité si uvědomit, že léčba chronického únavového syndromu je běh na dlouhou trať, který může trvat i rok a více. Níže jsou uvedeny některé z vhodných bylinných receptů a jejich použití. 

Ancient,Chinese,Medicine,Books,And,Herbs,On,The,Table.english,Translation:health 

 

1. Bu Zhong Yi Qi Tang (Probuzení energie) 

Tento recept poprvé použil čínský lékař Li Dong Yuan, doplňuje energie Sleziny a podporuje její funkci zvedat Qi. Slezina je v čínské medicíně zodpovědná za výrobu a zvedání Qi. Oslabená Slezina, která produkuje málo Qi a nedokáže ji dostatečně zvednout, může vést k únavě, nízkému krevnímu tlaku a dalším příznakům oslabené Sleziny. Bu Zhong Yi Qi Tang posiluje Slezinu a pomáhá zvedat její energii nahoru.

 

2. Ba Zhen Tang (Osm perel) 

Tento recept je zaměřen na doplňování Qi a krve v organismu. Obsahuje osm nejlepších bylin čínské fytoterapie a je ideální pro stavy velkého vyčerpání a únavy, celkového nedostatku Qi a krve. Používá se při rekonvalescenci po nemoci, vyčerpání chronickou nemocí, slabé či silné menstruaci, po porodu pro podporu kojení, při chudokrevnosti, ztrátě krve a dalších stavech spojených s nedostatkem Qi a krve.

 

3. Xiao Yao San (Rozbití okovů) 

Tato směs harmonizuje Játra a Slezinu, uvolňuje stagnaci jaterní Qi způsobenou stresem a doplňuje Slezinu, aby lépe vyráběla Qi a krev. Xiao Yao San je vhodná při kombinované příčině únavy, kdy část je způsobena nedostatečností (nedostatkem slezinové Qi) a část plností (stagnace jaterní Qi z emocí a stresů). Primárně se používá u různých somatizací stresů. V podstatě na vše, co se zhoršuje stresem, včetně únav.

 

4. Xiao Chai Hu Tang (Otevření dveří) 

Směs Otevření dveří se používá při různých chronických únavových stavech, kdy je příčinou skrytý patogen. Obsahuje Chai Hu (uvolňuje Játra), Huang Qin (pročišťuje vlhkou horkost), Ban Xia (odvádí hlen), Ren Shen (doplňuje původní Yuan Qi) a další byliny, které směs harmonizují. Je účinná při chronických zánětech, opakujících se infekcích, autoimunitních problémech a dalších stavech spojených s únavou.

 

5. Yu Lin Zhu Tang (Síla jednorožce)

 Tato komplexní směs je primárně určena pro podporu plodnosti, ale díky svému složení je vhodná i pro únavové stavy. Výrazně posiluje Ledviny (Yang a esenci), doplňuje krev Jater a posiluje Slezinu. Používá se při únavových stavech, pokud jsou oslabené Ledviny, Játra a Slezina.

 

6. You Gui Wan (Jelení síla) 

Směs je vhodná u problémů způsobených nedostatečností Yangu Ledvin. Používá se na posílení libida, doplnění ledvinového Yangu, při impotenci, při problémech s erekcí, pokud pacient pociťuje zimomřivost, studené končetiny, trápí ho časté močení a otoky kolem kotníků. Směs je účinná na krátkodobé použití nebo v kombinaci s jinými směsmi.

 

7. Gui Pi Wan (Ukotvená myšlenka)

Směs harmonizuje vztah Sleziny a Srdce, posiluje Qi Sleziny a krev Srdce. Obsahuje byliny jako Ren Shen a kozinec blanitý, které jsou jedničkou na únavové stavy. Používá se také u psychických únav způsobených nadměrným přemýšlením nebo učením (je oblíbená u studentů ve zkouškovém období).

 Chinese,Medicine,Ingredients,With,Scales,And,Calligraphy.,Translation,Reads,As

8. Yu Ping Feng San (Obranný val)

Tato směs doplňuje Wei Qi, obrannou energii, která nás chrání před vnějšími patogeny. Podporuje Ledviny, Slezinu a Plíce, což je důležité pro celkovou obranyschopnost a únavové stavy spojené s oslabenou imunitou.

 

9. Rou Fu Bao Yuan Tang (Císařův poklad) 

Byliny v této směsi doplňují Qi Srdce, což je důležité pro správnou funkci srdce. Používá se u kardiovaskulárních problémů, srdeční nedostatečnosti a výrazné únavy spojené s pohybem.

 

10. Su He Tang (Kladivo na gu)

Tato směs je určena pro vyvětrání skrytého patogenu, který ubírá energii. Používá se při chronickém únavovém syndromu a dalších stavech spojených se skrytým patogenem. Často se kombinuje s jinými směsmi nebo houbou Coriolus.

 

11. MyVitality 

Moderní směs čínské medicíny na celkové posílení vitality. Záběr směsi je široký. Lze ji použít všude, kde je třeba rychle doplnit Qi a krev, tedy u stavů únavy, bledosti a zimomřivosti. A to jak na podporu vitality, tak i u sportovců pro zvýšení výkonu a zlepšení regenerace. Další indikací může být nedostatek mateřského mléka, špatně hojící se rány, nebo příznaky předčasného stárnutí. U velmi vytížených jedinců lze užívat jako prevenci vyhoření a pro udržení mentálních funkcí. Směs je sestavená tak, aby podpořila Slezinu, Plíce, Játra a Ledviny.

 

12. MyRemover 2 (upravený Xiao Chai Hu Tang)

Moderní kombinace bylin a hub na odstranění patogenů z organismu. Primárně „skrytých patogenů“, jejichž průvodním jevem bývá právě chronický únavový syndrom. 

Mohou se projevovat kdekoliv po těle a mají tendenci se stěhovat a měnit intenzitu. Typická je chronická únava, trávící problémy, psychická obluzenost a chronické záněty. V případě parazitů, kam řadíme i boreliózu se přidávají neurologické poruchy.

Směs vychází z klasického receptu Xiao Chai Hu Tang. 

Na závěr bychom rádi zopakovali, že léčba chronického únavového syndromu bývá často náročná. Vyžaduje od pacienta hodně trpělivost a ukázněnosti. Změny životního stylu jsou nezbytné. Jak žít podle pravidel čínské medicíny se dočtete na mnoha místech na CestaZelvy.cz. Někdy výše uvedené postupy nestačí a je třeba vyhledat terapeuta tradiční čínské medicíny, který provede důkladnější diagnostiku a připraví cílenější léčbu.

 

Milan Schirlo

milan kolecko

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.
Zobrazit nejbližší distributory