Tuk je jednou ze součástí stravy, považuje se za makroživinu, musíme ho tedy přijímat hodně. Konkrétně by měl činit 30 % kalorického příjmu, v zimě nebo u dětí je to dokonce 35 %! Jak vidno, je to celkový kalorický příjem, který se počítá. Tuk nám dává nejvíce energie, šetří naše ledviny, a hlavně je to látka potřebná pro správnou funkci jater a mozku! Při hubnutí nebo úpravě hladiny cholesterolu je nutné potřebný příjem tuků udržet a snížit příjem ostatních dvou živin, zpravidla však pouze sacharidů. Bílkovin, kromě sportující části populace, u nás nemá ve stravě dostatek většina lidí.
Součástí tuků jsou mastné kyseliny. Ty mohou být buď nasycené, nebo nenasycené. Každé mají trochu jinou funkci. Zatímco ty nasycené slouží především jako zdroj energie, nenasycené dokážou navíc uklízet. Vážou na sebe škodlivé látky, které pak opouštějí tělo v podobě žluči. Potřebujeme oba typy, protože jak mezi nasycenými, tak i nenasycenými najdeme mastné kyseliny, které ním škodí nebo naopak prospívají.
Podobně je to s cholesterolem, což je látka steroidní povahy, která pomáhá tělu zpracovávat tuky a je důležitou složkou buněčných membrán a steroidních hormonů. HDL cholesterol je považován za hodný, LDL cholesterol za zlý. Jejich poměr se však v těle mění podle potřeby.
Cévy rozvádí krev, nejcennější tekutinu. Není to pouze křehká trubka. Zevnitř je vystlána tzv. cévním endotelem, který má mnoho funkcí a také chrání cévu před poškozením např. kyselinami, vznikajícími v metabolismu. Při špatné výživě se endotel ztenčí a céva je náchylná na poškození a krvácení. V tuto chvíli můžeme být vděční LDL cholesterolu, který je lepivý a dokáže „zaplácnout“ poškozené místo. Potud je všechno v pořádku. Problém nastává, když dotyčný problém neřeší a cholesterolových záplat přibývá. Céva se postupně ucpává, stává se nefunkční a hrozí riziko vzniku sraženin.
Podle tradiční čínské medicíny Játra řídí průchodnost organismu, a tedy i cév. Játra jsou také místem, kde se LDL cholesterol může přeměnit zpět na volný cholesterol a být použit pro tvorbu žlučových kyselin, důležitých pro trávení tuků.
Nejčastější patologií Jater je stagnace Qi, která generuje horko. Přidá-li se k němu ještě patologické vlhko z oslabeného trávení, vznikne vlhké horko. To se může rozšířit dál do cév. Vlhké horko zalepuje a může způsobovat chronické záněty, projevující se jako vaskulitidy a arteritidy neboli zánět cév.
Jako první je třeba upravit stravu, pitný režim a začít se hýbat. Je vždycky příjemnější namísto velkého omezování jídla raději ze sebe něco vydat. Stačí svižná chůze, která je mimo jiné aktivitou, zprůchodňující Qi Jater. Důležité je, aby trvala alespoň 30 minut v kuse a my se trochu zadýchali. Nižší intenzita bez zbytečně velkého upocení rovněž pomáhá spalovat tuky.
Když není venku hezky, nebo nevyjde čas, můžete se doma trochu protáhnout, nebo si zacvičit Qi Gong nebo Tai Chi. Cévám prospěje, když je nemačká zkrácený nebo přetížený sval.
Kulatý Buddha
Upravit množství podkožního tuku a hladinu krevních lipidů zvládají bylinky mnohem lépe než chemické léky. Při správném použití navíc nemají škodlivé vedlejší účinky. Zajímavou bylinou je Jiao Gu Lan, česky Gynostema pětilistá, která posiluje Qi a ochlazuje horko. Najdeme ji ve formulích pro udržení zdraví a dlouhověkost. Ze západního pohledu má vliv na normální hladinu cukrů a lipidů v krvi, na normální činnost jater a také na kardiovaskulární systém. Je součástí směsi Ti Zhong Jian Qing Tang (Kulatý Buddha). Společně s dalšími bylinami doplňují Qi Sleziny a odvádí z organismu vlhko. Tím harmonizují trávení.
Na cholesterol již usazený v cévách je specialistou fermentovaná červená rýže. U nás ji najdete v přípravku MycoCholest. Při správném dávkování dokáže udržovat správnou hladinu cholesterolu a triglyceridů v organismu. Ve spojení s bylinami ve směsi Ti Zhong Jian Tang je efekt výraznější, a hlavně cílí na kořen problému, kterým je oslabené trávení.
Radim Jakeš